Dış ticaret hadleri
Terms of trade
  1. Tez No: 98535
  2. Yazar: PINAR ÖZPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME OYGUR, YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bir ülkenin ihracat fiyat endeksinin ithalat fiyat endeksine oranlanması suretiyle elde edilen dış ticaret hadleri, dış ticaretten sağlanan kazançların ölçülmesinde ve ülkelerin ihracat ile ithalatlarının göreli fiyatlarının belirlenmesinde yaygın olarak kullanılan bir gösterge niteliğindedir. II. Dünya Savaşı'ndan sonra gelişmekte olan ülkelerin dış ekonomik ilişkileri ve ekonomik kalkınmalarıyla ilgili yapmış oldukları çalışmada R. Prebisch ve H.W. Singer, dış ticaret hadlerinin gelişmekte olan ülkeler aleyhine değişim gösterdiği sonucuna varmışlardır. Prebisch-Singer Tezi olarak literatürde yer alan bu çalışma, II. Dünya Savaşı sonrasında ülkelerin kalkınma politikaları tartışmalarında en etkili görüş haline gelmiştir. Prebisch ile Singer'in gelişmekte olan ülkelere kalkınma amaçlı politika önerileri doğrultusunda 1950'li ve 1960'lı yıllarda pek çok gelişmekte olan ülke ithal ikameci bir sanayileşme stratejisi uygulamışlardır. Türkiye'nin dış ticaretinin son otuz yıllık tarihi incelendiğinde, gelişmekte olan bir ülke olarak dış ticaret hadlerinin dünyadaki gelişmelerden ve ülke içinde uygulanan ekonomik politikalardan oldukça etkilendiği görülmekte ve Türkiye'nin dış ticaret hadlerinin önemli ölçüde değişmeler gösterdiği izlenmektedir. Bu çerçevede, Türkiye'nin dış ticaret hadleri bazı dönemlerde önemli ölçüde iyileşmeler göstermekle beraber genel olarak olumsuz bir seyir izlemekte ve bozulma eğilimi göstermektedir. Türkiye'nin dış ticaret hadlerinin olumsuz bir seyir izlemesinde, dünyada yaşanan ve tüm ülkeleri etkileyen ekonomik krizlerin, sanayileşmiş ülkelerin uyguladıkları korumacı politikaların, ihraç ürünlerimizin toplam dünya ticareti içinde önemsiz bir paya sahip olmasının ve ithalatımızın büyük ölçüde petrol ürünleri ile mamul mallara dayanıyor olmasının önemli rolü bulunmaktadır. Dünya ekonomik konjonktüründe ortaya çıkan değişiklikler ile Türkiye'den bağımsız olarak gelişen dış faktörlerin yanı sıra, yurt içinde uygulanan bazı ekonomik politikalar da dış ticaret hadlerinin ülke aleyhine değişim göstermesine sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Terms of trade of a country that is calculated by dividing the export price index of the country by the import price index of the same country can widely be used as a measurement in defining the relative prices of export and import of countries and also in determining the gains from trade. In the terms of trade of less developed countries a downward trend in the long run had been observed by the two economists named, R. Prebisch and H. Singer who had studied on the international economic relations and development efforts of less developed countries after the Second World War. This hypothesis of a long term deterioration of the less developed countries' terms of trade which is called as Prebisch-Singer Thesis in the economic literature had been the most influential idea during the development policy debates after the Second World War. In the line of development policy suggestions of Prebisch and Singer, import substitution strategy had been practiced by most of the less developed countries during the years of 1950s and 1960s. When the history of Turkish foreign trade in the last thirty years is concerned, a rather variable terms of trade can easily be observed. Terms of trade of Turkey have been largely influenced from the world economic developments and the economic policies practiced in the country. In this respect, while in some periods terms of trade of Turkey show an upward trend, generally a downward trend is observed. The world economic crises that have affected all the countries, protectionist policies applied by the industrialized countries, Turkish export products accounting only a little portion of the whole world trade, Turkish import products that mostly consist of petroleum and manufactured products and also some of the economic policies practiced in the country have been quite influential on the variations of the terms of trade of Turkey.