Eğitim sektöründe 5x5 Matris, Fine-Kinney ve FMEA yöntemleri ile risk değerlendirmelerinin karşılaştırılması: Bir okul örneği
Comparison of risk assessments with 5x5 Matrix, Fine-Kinney, and FMEA methods in the education sector: A school example
  1. Tez No: 985431
  2. Yazar: HALİL FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN VAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, teknolojiden bağımsız düşünemeyeceğimiz eğitim alanını da etkilemiştir. Teknolojik gelişmeler doğrultusunda yenilenen okul binaları, atölyeler ve uygulanan yeni eğitim modellerinin, okullarda yürütülen iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına ne tür katkıda bulunduğu merak konusu olmuştur. Eğitim alanında yapılan yenileşme çalışmaları olumlu durumların yanısıra olumsuz durumları da beraberinde getirmiştir. Hayatımızın en değerli varlığı olan çocuklarımızı gönderdiğimiz okullarda, iş sağlığı ve güvenliği kanunları uygulanmasına karşın hâlen iş kazaları yaşanmaya devam etmektedir. Kazaları önleme adına okullarda yürütülecek olan etkili risk analizleri, okulları tehlikelerden arındıracaktır. Proaktif yaklaşım ile okullarda yapılan doğru ve etkili risk değerlendirmelerin gerçekleşmesi muhtemel birçok kazanın önüne geçeceği gerçeği muhakkaktır. Bu çalışmada, rasgele seçim yöntemi kullanılarak Adana ili merkez ilçelerinde yer alan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden biri örneklem olarak belirlenmiştir. Seçilen okulun eğitim alanları, atölyeleri, bahçesi, yemekhane ve kantin gibi tüm eklentileri yerinde incelenerek mevcut tehlikeler sistematik biçimde tespit edilmiştir. Belirlenen tehlikeler için L Matris, FMEA ve Fine–Kinney risk değerlendirme yöntemleri kullanılarak ayrı ayrı risk analizleri gerçekleştirilmiştir. Okullarda atölyeler ve eklenti alanlarında meydana gelmesi muhtemel kazaların önlenmesi amacıyla, hâlihazırda yaygın olarak kullanılan L Matris yöntemiyle elde edilen risk değerlendirme sonuçları, Fine–Kinney ve FMEA yöntemleriyle elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, risklerin bilimsel ve tutarlı bir biçimde önceliklendirilmesi ile etkili ve uygulanabilir kontrol önlemlerinin belirlenebilmesi açısından L Matris yönteminin tek başına yeterli olmadığı; bu yöntemin FMEA ve Fine–Kinney gibi daha ayrıntılı ve analitik risk değerlendirme yöntemleriyle desteklenmesinin gerekliliğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda, eğitim kurumlarında etkin, sürdürülebilir ve gerçekçi bir iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminin oluşturulabilmesi için çoklu risk değerlendirme yöntemlerinin birlikte kullanılmasının uygun ve yararlı bir yaklaşım olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in the field of technology have also influenced education, an area that can no longer be considered independent from technology. It has become a subject of interest to understand how the renovated school buildings, workshops, and newly implemented educational models in line with technological advancements contribute to occupational health and safety practices in schools. While innovations in education have brought about positive changes, they have also introduced new challenges. Despite the enforcement of occupational health and safety laws in schools, which are places where we entrust our most valuable assets, our children, work-related accidents continue to occur. Effective risk analyses to be conducted in schools for the purpose of preventing accidents will help eliminate potential hazards. It is a fact that accurate and effective risk assessments carried out in schools with a proactive approach can prevent many potential accidents. In this study, one Vocational and Technical Anatolian High School located in the central districts of Adana Province was selected as the sample using a random sampling method. All areas of the selected school, including educational spaces, workshops, schoolyards, cafeterias, and canteens, were examined on site, and existing hazards were systematically identified. Separate risk analyses were conducted for the identified hazards using the L Matrix, FMEA and Fine–Kinney risk assessment methods. In order to prevent potential accidents that may occur in workshops and auxiliary areas within schools, the risk assessment results obtained through the widely used L Matrix method were compared with those derived from the Fine–Kinney and FMEA methods. The evaluations indicated that, in terms of scientifically and consistently prioritizing risks and determining effective and practicable control measures, the L Matrix method alone is insufficient and needs to be supported by more detailed and analytical risk assessment methods such as FMEA and Fine–Kinney. Based on the findings, it was concluded that the combined use of multiple risk assessment methods constitutes an appropriate and beneficial approach for establishing an effective, sustainable, and realistic occupational health and safety management system in educational institutions.