Kadın yöneticilerin yönetici olma aşamasında cam tavan sendromunun etkisinin incelenmesi
The effect of the glass ceiling syndrome on women in the process of becoming managers
- Tez No: 985438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma MEB 'e bağlı resmi okullarda çalışan kadın yöneticilerden cam tavan algısına yönelik nitel bir araştırma yöntemi olup olgu bilim desenine göre yapılmıştır. Bu çalışma betimsel olarak tasarlanmış ve nitel araştırma desenlerinden olgu bilim desenine göre desenlermiştir. Bu çalışmada HATAY ilinde ,resmi okullarda görev yapan kadın okul yöneticilerinin cam tavan sendromuna ilişkin görüşlerinin alınarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Görüşme yöntemi ile elde edilen veriler, içerik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmaya toplamda 20 öğretmen katılım sağlamıştır. Yapılan uygulama sonucunda şu sonuçlara ulaşılmıştır: Cam tavan sendromuna maruz kalınma durumuna yönelik, kadın yönetici olarak mobbinge maruz kaldıklarını, erkeklerin çoğunluğunun kadın yöneticilerinde başarılı olabileceğini görmezden geldiği görülmüştür. Ailevi rollerin yönetici olma kariyerinizi ne şekilde etkilediğine yönelik, aileye daha az zaman ayırılmadığı için bazı sorunlara yol açması sorununun yaşandığı görülmüştür. Karşılaşılan engellere yönelik bayan yöneticiyle çalışmayı hazmedemeyen müdürün mobingine maruz kalındığı, kıskançlıkların yaşandığı, idareci olmak isteyenlerin psikolojik olarak baskılamaya çalıştıkları, yönetici atama yöntemlerinin sürekli değişmesinden etkilenilmesi, cinsiyet nedeniyle bu işi yürütebilecek yeteneklerin sorgulanması, çocukların bakımı konusunda çok sorun yaşanması gibi engellerin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is a qualitative research method for the perception of glass ceiling from female administrators working in public schools affiliated to the Ministry of National Education and was conducted according to the phenomenology pattern. This study was designed as descriptive and designed according to the phenomenology pattern, one of the qualitative research designs. In this study, it was aimed to evaluate the opinions of female school administrators working in public schools in the province of HATAY regarding the glass ceiling syndrome. The data obtained by the interview method were analyzed by the content analysis method. A total of 20 teachers participated in the research. As a result of the application, the following results were obtained: It was observed that they were exposed to mobbing as a female manager regarding the glass ceiling syndrome, and that the majority of men ignored that female managers could be successful. It has been observed that the problem of how family roles affect your career as a manager, causing some problems because less time is not allocated to the family has been observed. It has been observed that there are obstacles such as being exposed to the mobbing of the manager who cannot digest working with a female manager, experiencing jealousy, trying to suppress psychologically by those who want to be a manager, being affected by the constant change of manager appointment methods, questioning the abilities to carry out this job due to gender, and many problems in the care of children.