Eğitimde yapay zekâ kullanımının karma-meta yöntemi ile incelenmesi: K-12 uygulamaları
An analysis of artificial intelligence use in education using the mixed-method approach: K-12 applications
  1. Tez No: 985439
  2. Yazar: BÜŞRA ECEM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yapay zekâ uygulamalarının akademik başarı üzerindeki etkisinin karma-meta yöntemi ile incelenmesidir. Karma meta, meta-analiz ve meta-tematik analiz olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Araştırmada, 16 nicel çalışma meta-analiz için, 8 nitel çalışma ise meta-tematik analiz için incelemeye dahil edilmiştir. Belirli kriterler doğrultusunda seçilen ve çeşitli veri tabanlarından elde edilen çalışmalar MetaWin ve CMA 2.0 yazılımları kullanılarak analiz edilmiştir. Meta-analiz kapsamında öğretim kademesi, uygulama süresi, örneklem büyüklüğü ve disiplinlerarası etkenler moderatör değişkenler olarak ele alınmış ve bu değişkenlere yönelik analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen istatistiksel veriler doğrultusunda, çalışmalara ilişkin genel etki büyüklüğü değeri hesaplanmıştır. Analiz sonucunda, yapay zekâ uygulamalarının öğrencilerin akademik başarı puanları üzerindeki etki düzeyinin olumlu ve pozitif düzeyde (g=0,83) olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, uygulama süresi moderatöründe gruplar arasında anlamlı fark var iken diğer moderatörlerde gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmadığını ortaya koymuştur. Meta-tematik analiz bulguları, yapay zekâ uygulamalarının öğrenme-öğretme sürecine çok boyutlu etkiler sunduğunu ortaya koymuştur. Bu etkiler öğrencilerin deneyimlerinden akademik performanslarına, çalışma alışkanlıklarından motivasyon düzeylerine kadar geniş bir yelpazede katkılar sağlamaktadır. Bununla birlikte, yapay zekâ uygulamalarına ilişkin teknik, pedagojik, etik ve bilişsel düzeyde çeşitli sınırlılıklar belirlenmiştir. Çalışma, söz konusu sınırlılıkların çözümüne yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of artificial intelligence applications on academic achievement using the mixed-meta method. Mixed-meta consists of two stages: meta-analysis and meta-thematic analysis. In the study, 16 quantitative studies were included in the meta-analysis, while 8 qualitative studies were included in the meta-thematic analysis. Studies selected according to specific criteria and obtained from various databases were analyzed using MetaWin and CMA 2.0 software. Within the scope of meta-analysis, teaching level, application duration, sample size, and interdisciplinary factors were considered as moderator variables, and analyses were performed for these variables. Based on the statistical data obtained, the overall effect size value for the studies was calculated. The analysis revealed that the impact of artificial intelligence applications on students' academic achievement scores was positive and significant (g=0.83). The research findings revealed that while there was a significant difference between the variables in terms of the application period moderator, there was no significant difference between the variables in terms of the other moderators. The meta-thematic analysis findings revealed that artificial intelligence applications have multidimensional effects on the learning-teaching process. These effects contribute to a wide range of areas, from students' experiences to their academic performance, study habits, and motivation levels. However, there are various technical, pedagogical, ethical, and cognitive limitations regarding artificial intelligence applications.