17. yüzyılda Osmanlı topraklarında veba ve veba anlatıları
Plague and plague narratives in the Ottoman lands in the 17th century
- Tez No: 985450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM PARLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Kuruluşundan itibaren Osmanlı Devleti'nin topraklarında varlığını sürdüren veba salgınları, 17. yüzyılda ve sonrasında da etkisini kaybetmeden devam etmiştir. Jeopolitik konumu ve siyasi etkinliği nedeniyle salgınlara açık bir coğrafya olan Osmanlı toprakları, deniz ve kara yolları aracılığıyla taşınan veba karşısında çoğu zaman savunmasız kalmıştır. Genel olarak farklı türleri bulunan veba salgınları, havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkmış, yaz mevsiminin sona ermesiyle de etkisini yavaş yavaş yitirmeye başlamıştır. Salgınlardan daha fazla etkilenen geçici veba odaklarında hastalık, her zaman daha yüksek can kayıplarına yol açmış ve sık aralıklarla yeniden görülmüştür. Bu odakların başında gelen payitaht İstanbul ise, vebadan en fazla etkilenen yerlerin başında gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Since its establishment, the Ottoman Empire had continuously witnessed outbreaks of plague across its territories, which persisted with undiminished impact throughout the seventeenth century and beyond. Due to its geopolitical position and political significance, the empire represented a geography highly susceptible to epidemics and often remained vulnerable to the plague transmitted through maritime and overland routes. In general, the various forms of plague tended to emerge with the onset of warmer weather and gradually subside toward the end of the summer. In temporary plague foci that were more severely affected, the disease consistently caused higher mortality rates and reappeared at frequent intervals. The imperial capital, Istanbul, which stood at the forefront of these foci, was among the regions most heavily affected by the plague