Sınıf öğretmenlerinin Türkçe dersindeki yaratıcı etkinliklere ilişkin görüşleri
The Opinions of classroom teachers about the creative activities
- Tez No: 98546
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, MEB'e bağlı resmi ve özel ilköğretim okullarında görevli 3., 4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin Türkçe dersinde öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirmek için yaptıkları etkinlikleri ve karşılaştıkları sorunları saptamak ve iki gruptaki öğretmenlerin uyguladıkları etkinlikler ve karşılaştıkları sorunlar açısından aralarında anlamlı bir fark olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini, 1998-1999 öğretim yılında, Ankara il merkezinde, resmi ve özel ilköğretim okullarında görevli 3., 4. ve 5. sınıf öğretmenleri, örneklemini ise bu okullar içinden random olarak seçilen 14 resmi ve 14 özel ilköğretim okulunda görev yapan toplam 172 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada“betimleme yöntemi”kullanılmış, veriler anket yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzde, frekans, resmi ve özel ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin yaptıkları etkinlikler ve karşılaştıkları sorunlar arasında fark olup olmadığını bulmak için Chi-Square (x ) testi kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan anketin kapsam geçerliliği için uzman kanılarından yararlanılmış, güvenirliği için ise, Cronbach Alpha Katsayısı hesaplanmıştır. Cronbach Alpha Katsayısı Anketin I. bölümü için ot=0.86, II. bölümü için a=0.85 olarak bulunmuştur. Bu araştırmada sonuç olarak şu yargılara varılmıştır: 1. Resmi ilköğretim okullarında çalışan 97 öğretmen en çok dinlenen metne başlık buldurma, öğrencilere rol yaptırma, yarım bırakılmış öyküyü tamamlatma ve özet çıkartma etkinliklerine yer vermektedirler. 2. Özel ilköğretim okullarında çalışan 75 öğretmen tıpkı resmi ilköğretim okullarındaki öğretmenler gibi en çok dinlenen metne başlık buldurma, öğrencilere rol yaptırma, yarım bırakılmış öyküyü tamamlatma ve özet çıkartma etkinliklerine yer vermektedirler.11 3) Resmi ve özel ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin arasında yaratıcı etkinlikleri kullanma sıklıkları bakımından anlamlı fark vardır. Anketteki 29 etkinlikten 17' sinde fark bulunmuştur. Bunların biri hariç diğerleri özel okullarda çalışan öğretmenlerin bu etkinlikleri daha sık gösterdiği yönündedir. 12 etkinlikte ise anlamlı fark bulunmamıştır. Bu etkinlikleri öğretmenler aynı sıklıkta kullanmaktadırlar. 4) Resmi ilköğretim okullarında görevli sınıf öğretmenleri verilen 20 sorudan 12'sine katılmaktadırlar. Onları engelleyen problemler sırasıyla: Sınıf kalabalıklığı, yoğun ders programı, sınıfın olumsuz fiziki koşulları, yetersiz araç-gereç, ailelerin sanatsal etkinliklere ilgisizliği, Türkçe ders kitabının yol gösterici olmaması ve içindeki metinlerin edebi yönden zayıf oluşu, öğrencilerin az okuması, tiyatro sahnesinin olmaması, okul kitaplığının ve ders süresinin yetersizliği, eğitim programında yaratıcı etkinliklerin olmayışıdır. 5) Özel ilköğretim okullarında görevli sınıf öğretmenleri ise sadece ders kitabının yetersiz oluşundan, öğrencilerin az okumalarından, eğitim programında yaratıcı etkinliklerin olmayışından, ders süresinin yetmeyişinden ve ders programının yoğun oluşundan şikayetçidirler. 6) Resmi ilköğretim okullarında görevli öğretmenlerin sorunlarının gerek imkanları bakımından gerek eğitim verdikleri kitlenin ve dolayısıyla çevrenin farklı oluşundan dolayı, özel ilköğretim okullarında görevli öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlardan çok farklı ve fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this research is to observe the 3r, 4th and 5th grade state and private primary school Turkish Language teachers that report to the Ministry of National Education for their activities in order to improve the creativity of the students, to determine the problems they encounter and to uncover if there exists any significant difference between the two groups of teachers. The universe of the research is composed of the 3r, 4th and 5th grade state and private primary school teachers who were on duty in Ankara Provincial Center during the academic year of 1998-1998 and the sample is 172 year primary school class teachers who were randomly selected 14 public and 14 from private schools. Survey method is used during data collection and the data were collected through interviews. Percentage and frequency are used during the analysis of data and during calculating if there is any significant difference between the teachers' activities and the problems they encountered the Chi-Square test (X2) is used. During estimating the content validity of the interview prepared by the researches the opinions of the specialists are evaluated and for its reliability score the Cronbach Alpha Coefficient is calculated. The score is found as a = 0.86 for the first part of the interview and as a = 0.85 for the second part. The findings are concluded as the result of the interview: 1) 97 teachers who are working in public primary schools use the teaching activities of finding a title to a text that is mostly listened or heard during the class, employ the students to make roles, to complete an unfinished story and making the summary of a text. 2) The 75 teachers who are working in private primary schools, very similar to those working in state schools employ the activities of finding a title to a text that is mostly listened or heard during the class, employ the students to make roles, to complete an unfinished story and making the summary of a text.IV 3) There is a significant difference between the teachers working in state and private schools as for the frequency of their creative activities. Difference is observed in 17 out of 29 activities mentioned in the interview. These differences excluding one indicate that the teachers working in private schools use the activities more frequently. No significant difference is found in 12 activities. The teachers use these 1 2 activities with similar or roughly equivalent frequencies. 4) The teachers of the state primary schools agree with the 12 out of 20 problems. The problems that hinder them are : overcrowded classrooms, excessive content of the syllabus, negative physical condition of classroom, insufficient teaching materials and equipment, indifferent attitudes of the families towards the students' artistic activities, the insufficient content of the Turkish Course Text Book and the lack of its instructive qualification, the poor literary quality of the texts in said book, insufficient time that the students allocate for reading, the unavailability of a theatre stage, insufficient number of books in school's library, insufficient period of the class sessions, the nonexistence of the creative activities in educational curricula. 5) Whereas the teachers who are employed in the 3 rd, 4th and 5 th grade classes of the private primary schools complain from the facts that the text books are insufficient, the students do not read sufficiently, the nonexistence of the creative activities in educational curriculums. insufficient period of the class sessions and the excessive content of the syllabus. 6) It is observed that the problems that are perceived by the state school teachers or the problems which said group encounter are, by considering their educational opportunities and the different quality of the community whom they teach and therefore the different layout of their overall environment are quite different and hence more intensive than that of the private primary school teachers.