Temel yay tekniklerinin 'sanatta yeterlik eseri çalışması' kapsamındaki keman eserleri üzerinde çözümlenmesi
Study of the bow techniques in the violin works for the 'sufficiency in art' program
  1. Tez No: 98545
  2. Yazar: ZEHRA SAK BRODY
  3. Danışmanlar: DR. ALİ UÇAN, VİCTOR PİKAİZEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışma“Sanatta Yeterlik”programı çerçevesinde yer alan“konser ve resital icra etme”bölümünde yer alan eserlerin seslendirilmesi ve yorumlanmasında kullanılan yay biçiınlerinin bir incelemesidir. Çalışma, genel olarak yay kullanım biçimlerinin eserler üzerinde araştırılması, incelenmesi ve betimlenmesine katkıda bulunmak; şekilleri yerinde, doğru ve bilinçli kullanarak eserleri, seslendirme-yorumlama sürecinde doğru ve anlamlı bir biçimde sunmak amacına yöneliktir. Bu amaçla yapılan çalışmada resital programında icra edilen eserlerde hangi yay şekillerinin kullanıldığı“Kaynak Tarama”,“Eser Çözümleme”,“İstatistiksel Çözümleme”teknikleri uygulanarak bulunmuş, frekans, yüzde ve oran istatistik teknikleri kullanılarak nicel ve nitel çözümlemeleri yapılmıştır. Yapılan incelemeler sonunda eserlerde, yay kullanım biçimlerinden detaşe, legato, spiccato, martele, marcato, sautille, staccato, portato ve ricochet ile pizzicato'nun yalın kullanımları ile bunların birlikte kullanımlarından oluşan karma oluşumlara rastlanmıştır. Yapılan inceleme sonunda en fazla legato, en az ise ricochet kullanıldığı saptanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, bu şekilde incelenen eserlerin daha bilinçli bir biçimde yorumlamaya katkıda bulunacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This report is a study of the basic bow techniques used in the works to be played in partial fulfillment of the requirements for the“Sufficiency in Art”degree. The purpose of the report is to describe and analyze the bow techniques in these works in order to use them in a correct and conscious way, so that the playing takes on a more meaningful character. To this end, an answer was sought to the questions of which bow techniques were used in each piece, and the ways in which they were used. Qualitative and quantitative methods were employed, including a search of the relevant literature, and a statistical analysis of the frequency of occurrence and percentages of each technique in each work. As a result of this statistical analysis, it was seen that detache, legato, spiccato, martele, marcato, sautille, staccato, portato and ricochet are found both separately and in combination throughout the program. If we look at the program as a whole, we can see that legato is the most, and ricochet the least commonly used technique. It is hoped that this work will have the desired effect in improving the quality of playing, and that it will serve as a model for similar works.