Aron Ha Berit, Tallit ve Kadiş Duasının Yahudi yaşamına etkisi
The impact of Aron Ha Berit, Tallit, and Kaddish Prayer on Jewish life
- Tez No: 985461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED HADİ TEZOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın konusu“Aron Ha Berit, Tallit ve Kadiş Duası'nın Yahudi Yaşamına Olan Etkisi”dir. Çalışmada Aron Ha Berit, Tallit ve Kadiş sembolleri sırasıyla ele alınarak Yahudi inancının ruhu, yaşanma biçimi ve tarihi bütünsel bir şekilde anlamak amaçlanmıştır. İnanç sistemlerinin görsel dili olan dini semboller, anlaşılması istenen bir dinde araştırılması gereken öncelikli konulardandır. Çalışmada ele alınan bu semboller Yahudi tarihinde, inancında, ibadetlerinde ve sosyal hayatlarında önemli bir yere sahiptir. Aron Ha Berit, Tanrı ile İsrailoğulları arasında yapılan ahdin simgesi ve Yahudi halkının Tanrı'ya olan bağlılıklarını simgeler. Aynı zamanda Aron Ha Berit, Yahudilik'te Mabed'in oluşmasında etkili, Tanrı'yı onlara yakın hissettiren en önemli sembollerdendir. Aron Ha Berit hem tarihsel hem toplumsal hem de günümüz Yahudiliğinin teşekkülü açısından önemli bir yere sahiptir. Yahudi ibadetlerinde ilk göze çarpan tallitin kullanımı, Tanrı'nın emrine dayanmaktadır. Yahudi kimliği ve toplumsal birliğin önemli bir simgesi olan tallit, kişinin hem fiziksel hem manevi bir bağlantı kurarak Tanrı ile olan ilişkisinin derinleşmesini sağlar. Kadiş Duası ise cenaze törenleri ve anma günlerinde okunur. Ölen kişinin ruhu için Tanrı'dan merhamet dileme ve yaşamın geçici doğasına karşı bir kabul anlamı taşır. Kadiş Duası sadece ölen kişi için değil aynı zamanda Tanrı'ya olan sadakati ve bireylerin dini sorumluluklarını yerine getirme noktasında bir hatırlatıcı ve toplumsal birliği pekiştirmeye yardımcı olur. Çalışmada ele alınan Aron Ha Berit ile Yahudiliğin tarihsel kökenleri, tallit ile ritüel ve günlük yaşamları, Kadiş Duası ile litürji, dua ve toplumsal yas pratikleri incelenerek Yahudilik bir bütün olarak ele alınmaya çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler Yahudilik, Sembol, Aron Ha Berit, Tallit, Kadiş
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“The Impact of Aron Ha Berit, Tallit, and Kaddish Prayer on Jewish Life.”The study examines the symbols of Aron Ha Berit, Tallit, and Kaddish in order to understand the spirit, way of life, and history of the Jewish faith in a holistic manner. Religious symbols, which are the visual language of belief systems, are among the primary topics that must be studied in a religion that is to be understood. These symbols, which are discussed in the study, have an important place in Jewish history, faith, worship, and social life. Aron Ha Berit is a symbol of the covenant between God and the Children of Israel and symbolizes the Jewish people's devotion to God. At the same time, Aron Ha Berit is one of the most important symbols in Judaism that contributed to the formation of the Temple and made God feel close to them. The Aron Ha Berit has an important place in terms of history, society, and the formation of Judaism today. The use of tallitot, which is the first thing that catches the eye in Jewish worship, is based on God's command. Tallitot, an important symbol of Jewish identity and social unity, deepens a person's relationship with God by establishing both a physical and spiritual connection. The Kaddish prayer is recited at funerals and memorial services. It carries the meaning of asking God for mercy for the soul of the deceased and accepting the transitory nature of life. The Kaddish prayer serves not only for the deceased but also as a reminder of loyalty to God and the fulfillment of religious responsibilities, thereby helping to strengthen social unity. The study examines the historical origins of Judaism through the Aron Ha Berit, the tallit and ritual, and daily life, as well as the Kaddish prayer, liturgy, prayer, and social mourning practices, striving to present Judaism as a whole. Keywords Judaism, Symbol, Aron Ha Berit, Tallit, Kaddish.