Nahiv-tefsir ilişkisi bağlamında Mekkî b. Ebî Tâlib'in El-Hidâye Ilâ Bulûği'n-Nihâye adlı eserinin incelenmesi
An analysis of Makkī b. Abī Tālib's work called Al-Hidāye Ilā Bulugi'n-Nihāye in the context of nahw-tafsīr relationship
  1. Tez No: 985479
  2. Yazar: SEFA ERKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, İslâm dininin temel kaynağı olan Kur'ân-ı Kerîm'in çeşitli sûre ve âyetleri, Mekkî b. Ebî Tâlib'in (ö. 437/1045) el-Hidâye adlı eserinde yer verdiği şekliyle dilsel açıdan ele alınmıştır. Müellifin âyetleri açıklarken İbn Mes'ûd (ö. 32/652-53), İbn Abbâs (ö. 68/687-88), Katâde b. Diâme (ö. 117/735) ve daha birçok sahabe, tabiin ve müfessirden aktarım yaptığı anlaşılmaktadır. Bununla birlikte, sık sık nahiv ilminin kurallarına başvurduğu ve bu kuralları kendi görüş ve düşüncesine bir delil ve dayanak olarak yorumladığı görülmektedir. Kur'ân tefsirinde nahiv ilminin etkisi var mıdır? Varsa bu etkinin düzeyi nedir? Müellif, hangi âyet türlerinde daha çok nahiv ilminden yararlanmıştır? Müellif, nahiv bilginlerinden hangilerine yer vermiştir? Nahiv ilminin kuralları, âyetlerin anlamını değiştirmede ne derece etkilidir? Bu ve benzeri konular Mekkî b. Ebî Tâlib'in el-Hidâye adlı eseri özelinde irdelenmiştir. Bu bağlamda eserde nahiv-tefsir ilişkisini yansıtan çok sayıda örnek tespit edilmiştir. Örnekler kategorize edilerek ilgili bölüm ve başlıklar altında değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. el-Hidâye ile birlikte, dokümantasyon yöntemi ile çok sayıda nahiv ve tefsir ilmine ait eser incelenmiştir. Bu eserlerdeki görüşler ile müellifin nahiv ilmi aracılığıyla ulaştığı anlamlar karşılaştırılmıştır. Mekkî b. Ebî Tâlib'in âyetler hakkındaki dilsel açıklamaları, genellikle klasik dönemin önde gelen dilcilerinin nahiv ilmine dair görüşleriyle uyumlu olduğu anlaşılmaktadır. Bununla birlikte, Mekkî'nin nahiv ilmi aracılığıyla âyetlerden daha önceki müfessirlerin değinmediği anlamlara ulaştığı görülmektedir. Kur'ân âyetleri tefsir edilirken nahiv bilmenin gerekliliğine ve bu ilmin tefsir ilmine olan katkısının hangi düzeyde olduğunu göstermesi açısından çalışmanın önemli bir boşluğu dolduracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the different surahs and verses of the Holy Qur'an, the main source of Islam, from a linguistic perspective, as presented in the work of Makkī b. Abī Tālib (d. 437/1045) called al-Hidāye. It has been seen that the author quoted from Ibn Mas'ūd (d. 32/652-53), Ibn Abbās (d. 68/687-88), Qatāda b. Diāma (d. 117/735) and it is seen that she quoted from many other companions, tabiin and commentators. However, it is understood that the rules of grammar were frequently referred to and interpreted as evidence and support for their own views and thoughts. Is there an influence of nahw science on the interpretation of the Qur'an? If so, what is the level of this impact? In which types of verses did the author benefit most from nahw science? Which grammarian scholars did the author include? To what extent are the rules of nahw effective in changing the meaning of verses? These and similar issues have been examined in the work of Makkī b. Abī Tālib, titled al-Hidāye. In this context, many examples reflecting the relationship between nahw and tafsīr have been identified in the work. The examples were categorized and evaluated under relevant sections and headings. Along with al-Hidāye, many works of nahw and exegesis were examined using the documentation method. The meanings that the author reached through nahw science were compared with the form they found in these works. The views in these works were compared with the meanings reached by the author through the science of nahw. It is understood that Makkī b. Abī Tālib's linguistic explanations of the verses are generally in line with the views of the leading linguists of the classical period on nahw. However, it is seen that Makkī, through the science of nahw, reached meanings from the verses that were not mentioned by previous commentators. It is thought that this study will fill an important gap in terms of showing the necessity of knowing nahw while interpreting the verses of the Qur'an and the level of contribution of this science to the science of interpretation.