Akut pankreatitte laboratuvar parametreleri ile hastanede yatış süresi arasındaki ilişki
The relationship between laboratory parameters and length of hospital stay in acute pancreatitis
  1. Tez No: 985480
  2. Yazar: MERVE ÇATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT İBRAHİM AKDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
AMAÇ Akut pankreatit pankreas inflamasyonu ile seyreden bir hastalıktır. Klinik spektru-munun geniş olması nedeni ile hangi vakanın ağır seyredeceğinin ön görülmesi ya-kın takip ve agresif yaklaşım açısından önem arz etmektedir. Çalışmamızın amacı; CRP, RDW, MPV ve albumin gibi inflamatuvar süreçte değişiklik gösteren para-metreler ile akut pankreatit morbiditesinin önemli bir göstergesi olan hastanede yatış süresi arasındaki ilişkiyi incelemektir. MATERYAL VE METOD Çalışmamızda; 2008-2013 tarihleri arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araş-tırma Hastanesi' ne başvuran ve akut pankreatit tanısı alarak hospitalize edilen 164 hasta retrospektif olarak incelendi. Hesaplanan Ranson skoru, CRP, RDW, albumin, MPV düzeyleri ile hastanede yatış süresi karşılaştırıldı. Akut pankreatinin şiddetinin belirlenmesinde güvenilir bir skorlama sistemi olan Ranson kriterleri ile diğer inf-lamatuvar parametrelerin analiz sonuçları karşılaştırılarak, bu parametrelerin mor-biditeyi predikte etmedeki güvenilirlikleri yorumlandı. BULGULAR: Akut pankreatit tanısı almış hastalarda Ranson skoru ve CRP düzeyi ile hastanede yatış süresi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmışken, albumin, MPV, RDW düzeyleri ile hastanede yatış süresi arasında istatistiksel ola-rak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır SONUÇ: MPV, RDW gibi inflamatuvar parametrelerle alakalı kesin sonuçlara ula-şılabilmesi için daha fazla hasta içeren büyük çalışmaların yapılması gerekmekte-dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE Acute pancreatitis is an inflammatıry disease. The clinic spectrum of acute pancrea-titis is also wide. The important point is to predict the which cases progress with severe pancreatitis. We aimed to investigate the relationship between inflammatory marker like MPV, CRP, albumin, RDW and hospitalisation time in patients with acute pancreatitis. RESEARCH DESIGN AND METHODS We included 164 acute pancreatitis patients who admitted Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH emergency service between 2008-2013. Ranson score, MPV, RDW, albumin, CRP levels and hospitalisation time were compared in patient with acute pancreati-tis. RESULTS: There is statistically significant and positive correalation between Ran-son score , CRP levels and hospitalisation time in acute pancreatit patients, but the relationship between RDW, MPV, Albumin levels and hospitalisation time is not statistically significant CONCLUSION: CRP and Ranson score can be used as a prognostic marker to pre-dict the severity and morbidity, but our findings showed that MPV, albumin, RDW is not reliable to predict the severity and prognosis in our study.