Erzurum'da tarihi üç hamamın mevcut durum analizi ve koruma sorunları
Analysis of the current state and conservation issues of threehistorical hamams in Erzurum
  1. Tez No: 985488
  2. Yazar: RUKİYE YAVİLİOĞLU SAĞNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AMMAR İBRAHİMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Erzurum kentinde yer alan üç tarihî hamamın fiziksel bozulmalarına yol açan iç ve dış etkenleri hem tek yapı hem de çevre ölçeğinde inceleyerek, bu yapılara yönelik bütüncül ve sürdürülebilir bir koruma yaklaşımı geliştirmektir. Çalışma bulguları, incelenen hamamların uzun süredir kapsamlı bir restorasyondan geçmediğini, çeşitli yapısal ve çevresel bozulmalarla karşı karşıya olduklarını ortaya koymuştur. Ayrıca, bazı yapılara yapılan müdahalelerin, özgün mimari dokuyu ve tarihî karakteri olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, Erzurum'daki tarihî hamamların korunmasında yalnızca fiziksel onarımın yeterli olmadığı; işlevsel sürekliliğin sağlanması, mimari özgünlüğün korunması ve yerel katılımın desteklenmesi ilkelerine dayalı bütüncül bir koruma anlayışının benimsenmesinin gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Here is the translation in academic English: **Academic English Translation:** The primary aim of this study is to examine the internal and external factors causing physical deterioration in three historical baths located in the city of Erzurum, both at the individual building scale and within their surrounding context, and to develop a holistic and sustainable conservation approach for these structures. The findings of the study reveal that the baths under investigation have not undergone comprehensive restoration for a long time and are confronted with various structural and environmental forms of deterioration. Furthermore, it has been determined that certain interventions made to these structures have adversely affected their original architectural fabric and historical character. In this regard, the study underscores that, in the conservation of historical baths in Erzurum, physical repair alone is insufficient; instead, it is essential to adopt a holistic conservation approach based on the principles of ensuring functional continuity, preserving architectural authenticity, and supporting local participation.