Kırım Tatar şairi Seitumer Emin'in şiirleri üzerine dil incelemesi (İnceleme, metin, dizin)
A linguistic study on the poems of the Crimean Tatar poet Seitumer Emin (Review, text, index)
  1. Tez No: 985534
  2. Yazar: GÜLDANE KEVSER DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER MAŞKARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Kırım Tatar Şairi Seitumer Emin'in Şiirleri Üzerine Dil İncelemesi (İnceleme, Metin, Dizin) başlıklı bu tez, şairin Beyaz Çiçekler adlı eserinin 1968 yılı baskısı esas alınarak hazırlanmıştır. Dört ana bölümden oluşan tezin birinci bölümünde Kırım Tatar Türkleri, Kırım Tatar Türkçesi, Kırım Tatar Edebiyatı, Seitumer Emin'in hayatı ve edebi şahsiyeti hakkındaki ayrıntılar verilmiştir. Ardından inceleme bölümünde şairin şiirleri gramatikal açıdan ses bilgisi ve şekil bilgisi olarak iki alt başlıkta ele alınmıştır. Ses bilgisi bölümünde, ünlü ve ünsüzlerin yapısı ile ses olaylarına yer verilmiş; şekil bilgisi bölümünde ise isim ve fiil çekim ekleri incelenmiştir. Üçüncü bölüm olan metin bölümünde eserin Kiril alfabeli metninin bilimsel yazı çevrimi (transkripsiyon) yapılmış ayrıca metnin Türkiye Türkçesine aktarımı gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümü olan dizin bölümü, metindeki bütün sözleri kapsayan maddeler dizinidir. Her maddenin altında çekim ekli biçimleri gösterilmiş ve metindeki satır numaraları yazılmıştır. Nihayetinde bu çalışma ile Kırım Tatar şairi Seitumer Emin'in Türkiye'de tanıtılması ve Kırım Tatar Türkçesinin ses ve şekil özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Linguistic Analysis (Review, Text, Index) on the Poems of the Crimean Tatar Poet Seitumer Emin,”is based on the 1968 edition of the poet's work,“Beyaz Çiçekler”(White Flowers). The first section of the thesis, which consists of four main sections, provides details about the Crimean Tatar Turks, Crimean Tatar Turkish, Crimean Tatar literature, and Seitumer Emin's life and literary personality. The analysis section then examines the poet's poems from a grammatical perspective under two subheadings: phonology and morphology. The phonology section addresses the structure of vowels and consonants, as well as phonetic events; the morphology section examines the inflectional suffixes of nouns and verbs. The third section, the text, includes a scientific transcription of the Cyrillic text and its translation into Turkish. The fourth section, the index, is a list of entries containing all the words in the text. The inflectional forms are indicated below each entry, and the line numbers of the text are listed. Ultimately, this study aims to introduce the Crimean Tatar poet Seitumer Emin to Turkey and to examine the phonetic and morphological features of Crimean Tatar Turkish.