İstatistikler ışığında Bilecik (1923-1945)
Bilecik in the light of statistics (1923-1945)
- Tez No: 985533
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Cumhuriyet'in ilanı sonrası Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı Devleti'nden miras kalan idarî, sosyal ve ekonomik yapıyı yeniden şekillendirme sürecine girmiştir. Bu dönüşüm sürecinde Anadolu şehirleri hem idarî yapılanma hem de toplumsal modernleşme bağlamında yeniden tanımlanmıştır. Osmanlı'nın kurulduğu coğrafya olan Bilecik, bu değişimin sembolik ve yapısal merkezlerinden biri hâline gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yol, yalnızca savaş meydanlarında değil, aynı zamanda halkın gündelik yaşamında, şehirlerin yeniden yapılanmasında ve toplumsal yapının dönüştürülmesinde de şekillenmiştir. Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte, devletin temel hedeflerinden biri modernleşmeyi Anadolu'nun her köşesine ulaştırmak olmuştur. Bu dönüşümün izleri, özellikle taşra vilayetlerinde daha belirgin hâle gelmiş; yeni devletin kurumsal ve toplumsal altyapısı bu bölgelerde inşa edilmiştir. Bu bağlamda Bilecik, hem Osmanlı'nın kuruluş coğrafyası olması hem de erken Cumhuriyet döneminde geçirdiği idari, demografik ve sosyal değişimlerle dikkat çeken bir yerleşim birimi olmuştur. 1920'li ve 1930'lu yıllarda yaşanan nüfus hareketleri, eğitim seferberliği, evlenme-boşanma istatistikleri ve üretim verileri, yalnızca bu ilin değil, aynı zamanda yeni Türkiye'nin sosyal yapısını anlamak açısından da önemlidir. Bu çalışmada, 1927–1945 yılları arasında Bilecik iline dair nüfus, eğitim, sağlık, aile yapısı ve üretim istatistikleri incelenerek, Cumhuriyet'in ilk çeyrek yüzyılında taşra toplumu üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Yerel veriler üzerinden yapılan bu değerlendirme, merkezden çevreye yayılan politikaların nasıl karşılık bulduğunu göstermesi bakımından da anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Following the proclamation of the Republic, the Republic of Turkey embarked on a process of restructuring the administrative, social, and economic systems inherited from the Ottoman Empire. During this transformation, Anatolian cities were redefined in terms of both administrative organization and societal modernization. Bilecik, located in the founding geography of the Ottoman Empire, became one of the symbolic and structural centers of this change. The path to the establishment of the Republic was shaped not only on battlefields but also through the reconstruction of cities and the transformation of daily life. With the declaration of the Republic, one of the new state's primary objectives was to spread modernization to every corner of Anatolia. The signs of this transformation became more evident in rural provinces, where the new state's institutional and social foundations were laid. In this context, Bilecik stands out as a province that underwent significant administrative, demographic, and social changes during the early Republican period. The population movements, education campaigns, marriage and divorce statistics, and production data of the 1920s and 1930s are important not only for understanding this province but also for grasping the social structure of the newly established Turkish Republic. This study examines demographic, educational, health, family, and production statistics regarding Bilecik between 1927 and 1945, and evaluates the effects of the Republic's first quarter-century on rural society. This analysis of local data is also significant in showing how policies disseminated from the center were received and reflected in peripheral regions.