Modern mimarlıkta duygusal, işlevsel ve kültürel bir etmen olarak renk
Color as an emotional, functional and cultural factor in modern architecture
  1. Tez No: 985550
  2. Yazar: GÜLDEHAN TENVİRE DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ORBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu tez, modernist mimarlıkta rengin duygusal, işlevsel ve kültürel bir tasarım bileşeni olarak nasıl konumlandığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Rengin mekânsal organizasyondaki yönlendirici rolü, kullanıcı algısında oluşturduğu duygusal etkiler ve kültürel bağlamla kurduğu ilişkiler, dört modernist mimarın seçili yapıları üzerinden incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi olan karşılaştırmalı çoklu vaka analizi kullanılmış; Luis Barragan, Le Corbusier, Alvaro Siza ve Lina Bo Bardi 'ye ait ikişer yapı olmak üzere toplamda 8 yapı incelenmiştir. Yapılardaki renklerin mekanda nasıl konumlandığı, ışık, malzeme ve atmosferle nasıl etkileşim kurduğu değerlendirilmiştir. Analizler, rengin dört mimarın tasarım yaklaşımında ortak biçimde mekânsal işlevi görünür kılan, duygusal atmosfer oluşturan ve kültürel geçmişi ifade eden çok katmanlı bir yapı olduğu görülmüştür. Her mimarın renk kullanım uygulamalarının, kendi kültürel ve ideolojik bağlamlarına göre kişisel farklılıkları olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal how color is positioned as an emotional, functional, and cultural design component in modernist architecture. The guiding role of color in spatial organization, its emotional impact on user perception, and its relationship with cultural context are examined through selected works of four modernist architects. A qualitative research approach based on comparative multiple case analysis was employed. A total of eight buildings, two from each of Luis Barragan, Le Corbusier, Alvaro Siza and Lina Bo Bardi, were analyzed. The study evaluates how colors are positioned within the space and how they interact with light, material, and atmosphere. The analyses show that color functions as a multilayered element in the design approaches of all four architects, making spetial functions legible, generating emotional atmospheres, and expressing cultural background. However the use of color varies across architects according to their unique cultural and ideological contexts.