Sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında dijital ekonominin rolü: Türkiye vaka çalışması
The role of digital economy in achieving sustainable development: The case of Turkey
- Tez No: 985564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALAH ALDIN HAMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında dijital ekonominin rolünün, iletişim, insan sermayesi ve kamu hizmetleri olmak üzere üç temel boyuta odaklanarak sistematik bir incelemesini sunmaktadır. 2000-2025 yılları arasında yayınlanmış makaleler analiz edilmiş ve incelenmiştir. Sonuçlar, eğitime ve dijital becerilere yatırım yapmanın insan sermayesini artırdığını ve istihdam olanaklarını genişlettiğini göstermektedir. İletişim altyapısını geliştirilmesi, özellikle mobil ağlar ve yüksek hızlı internet aracılığıyla kapsayıcı ekonomik büyüme ve dijital eşitlikle bağlantılıdır. Kamu hizmetlerinin dijitalleştirilmesi, temel hizmetlere erişimi kolaylaştırır, şeffaflığı artırır ve vatandaşların kamusal hayata katılımını teşvik eder. Bu faktörler, özellikle ekonomik büyüme, eğitim ve kurumsal kapasitenin iyileştirilmesinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmada itici bir oluşturmaktadır. Bu çalışma, dijital ekonominin sürdürülebilir kalkınmayı sağladığı çoklu boyutlara odaklanarak siyasi ve akademik tartışmaların geliştirilmesine katkıda bulunmakta ve katılımcı ve kapsayıcı dijital politikaların benimsenmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents a systematic review of the role of digital economy in achieving sustainable development, focusing on three key dimensions: communication, human capital, and public services. Articles published between 2000-2025 were analysed and examined. The results indicate that investing in education and digital skills enhances human capital and expands employment opportunities. The development of communications infrastructure is linked to inclusive economic growth and digital equality, particularly through mobile networks and high-speed internet. The digitization of public service facilitates access to essential services, enhances transparency, and encourages citizen engagement in public life. These factors constitute a driving force toward achieving the Sustainable Development Goals, particularly in economic growth, education, and improving institutional capacity. This study contributes to enhancing political and academic debate by focusing on the multiple dimensions through which the digital economy achieves sustainable development, emphasizing the importance of adopting participatory and inclusive digital policies.