دور الاقتصاد الإسلامي في تحقيق التوازن المجتمعي دراسة تطبيقية على الزكاة والوقف في ضوء المعايير الشرعية ولاية سيلانجور بماليزيا أنموذجاً في الفترة من (2023/2014)
İslami ekonominin toplumsal dengenin sağlanmasındaki rolü: Şer'îstandartlar ışığında zekât ve vakıf üzerine uygulamalı bir inceleme – Malezya Selangor eyaleti örneği (2014-2023)
- Tez No: 1005737
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KAYADİBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, İslami sosyal finans araçlarının yapısal toplumsal dengesizliklerin giderilmesindeki ampirik etkinliğini ölçmek gibi temel bir meseleyi ele almaktadır. Çalışmanın önemi, geleneksel teorik söylemin ötesine geçerek; İslami Finansal Kuruluşlar Muhasebe ve Denetim Organizasyonu (AAOIFI) tarafından yayınlanan Şer'i standartları bir düzenleyici çerçeve olarak kullanıp, Şer'i amaçlar (Makasid) ile ekonometrik modelleme arasında ampirik bir köprü kurmasından kaynaklanmaktadır.Araştırma problemi, özellikle zekât ve vakfın“ortak etkisini”entegre bir sistem olarak ölçen çalışmaların kıtlığı göz önüne alındığında; İslami iktisat politikalarının felsefi temelleri ile yoksulluğun azaltılması üzerindeki somut dijital etkileri arasındaki metodolojik ve pratik boşluğu vurgulamaktadır. Araştırma sorularına cevap bulabilmek amacıyla araştırmacı; teorik ve karşılaştırmalı yönler için Betimsel-Analitik yaklaşım, uygulamalı analiz için ise Malezya'nın Selangor eyaletine ait 2014-2023 dönemi zaman serisi verilerini analiz etmek üzere Oto-Regresif Dağıtılmış Gecikme (ARDL) modelini kullanarak Ampirik Ekonometrik yaklaşım benimsemiştir.Çalışma sonucunda temel bulgulara ulaşılmıştır; bunların en başında (Zekât-Vakıf) sistemi ile incelenen toplumdaki yoksulluk açığının azaltılması arasında uzun ve kısa dönemli bir denge ilişkisinin (Eşbütünleşme/Cointegration) varlığının kanıtlanması gelmektedir. Bulgular ayrıca, her iki aracın ortak kalkınma etkisinin, bireysel etkilerinden daha fazla olduğunu göstermiştir; zekât acil bir tüketim destek aracı olarak işlev görürken, vakıf yapısal bir yatırım istikrar aracı olarak rol oynamaktadır. Çalışma, Selangor deneyiminin başarısının açıkça Şer'i standartlara bağlılığa ve dijital kurumsallaşmaya dayandığını, bu araçların toplumsal istikrar ve sürdürülebilir ekonomik refahın sağlanmasında etkili yöntemler olduğunu teyit etmiştir.
Özet (Çeviri)
This research addresses a pivotal issue: measuring the empirical effectiveness of Islamic social finance tools in addressing structural societal imbalances. The significance of this study lies in its transcendence of traditional theoretical discourse, providing an empirical proof that links Shari'ah objectives (Maqasid) with econometric modelling, utilizing the Shari'ah standards issued by the Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions (AAOIFI) as a regulatory framework. The research problem highlights a methodological and practical gap between the philosophical foundations of Islamic economic policies and their tangible digital impact on poverty reduction, particularly given the scarcity of studies measuring the“joint effect”of Zakat and Waqf as an integrated system. To answer the research questions, the researcher employed a Descriptive-Analytical approach for the theoretical and comparative aspects, and an Empirical Econometric approach using the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model to analyze time-series data from the State of Selangor, Malaysia, for the period (2014-2023). The study reached several fundamental results, most notably proving the existence of a long-run and short-run equilibrium relationship (Cointegration) between the (Zakat-Waqf) system and the reduction of the poverty gap in the study society. The results also demonstrated that the joint developmental impact of both tools exceeds their individual impact; Zakat functions as an urgent consumption support tool, while Waqf acts as a structural investment stability tool. The study confirmed that the success of the Selangor experience is clearly attributed to the commitment to Shari'ah standards and digital institutionalization, making these tools effective means for achieving social stability and sustainable economic welfare.