Çocuk cerrahisi alanındaki makalelerin SCI-expanded dergilerdeki yayın eğilimleri: Son 5 yılın bibliyometrik analizi
Trends in publication of articles in the field of pediatric surgery in SCI-expanded journals: A bibliometric analysis of the last 5 years
- Tez No: 985581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGUN ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı; 2020-2025 yılları arasında çocuk cerrahisi ve ürolojisi alanında uluslararası literatürde yayınlanan bilimsel eserlerin bibliyometrik özelliklerini incelemek, küresel yayın eğilimlerini, değişen araştırma odaklarını ve ülkelerin akademik performanslarını saptamaktır. Çalışma, nicel veriler üzerinden disiplinin yönelimsel yapısını, en çok atıf alan çalışmaların özelliklerini, anahtar kelime trendlerini ortaya koymayı ve bilimsel iş birliği ağlarını görselleştirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma verileri Web of Science (WoS) Core Collection veri tabanından elde edilmiştir. Ocak 2020 – Ekim 2025 dönemini kapsayan taramada, PRISMA protokolü izlenerek belirlenen kriterlere uygun 2.423 adet yayın çalışmaya dahil edilmiştir. Elde edilen bibliyometrik veriler Python ve IBM SPSS Statistics 27.0 yazılımları kullanılarak işlenmiş; makalelerin konuları araştırmacı tarafından geliştirilen numerik kodlama sistemiyle manuel olarak sınıflandırılmıştır. Bibliyometrik haritalama, iş birliği ağları ve görselleştirme işlemleri için VOSviewer ve R-Bibliometrix paketleri kullanılmıştır. Bulgular: Küresel kriz koşullarına rağmen çocuk cerrahisi yayın hacminin istikrarlı bir artış gösterdiği, yıllık ortalama büyüme oranının %5,58 olduğu ve yayın sayısının 2024 yılında 486 ile zirveye ulaştığı saptanmıştır. ABD 949 yayın ile literatürdeki liderliğini korurken, Çin 158 yayın ile ikinci sırada yer almış; Türkiye ise ürettiği 81 yayın ile dünya genelinde 7. sırada yer alarak önemli bir akademik başarı göstermiştir. İçerik analizinde, yayın hacmi bakımından gastrointestinal sistem (özellikle apandisit) ve minimal invaziv cerrahi konuları ilk sıralarda yer alırken; akademik etki bakımından fetal cerrahi ve transplantasyon alanlarının lider olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yapay zeka ve robotik cerrahi konulu çalışmaların son beş yılda belirgin bir artış gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç: Çocuk cerrahisi literatürü, sık görülen patolojilerin yönetiminde minimal invaziv tekniklerin standartlaştığı ve dijital teknolojilerin entegre edildiği bir dönüşüm sürecindedir. Yayınların nitelik ve nicelik dengesi incelendiğinde, hacimsel büyümenin sık görülen hastalıklarda, bilimsel etkinin ise nadir ve kompleks prosedürlerde yoğunlaştığı görülmüştür. Türkiye, bu süreçte küresel cerrahi ağının güçlü ve üretken bir aktörü konumundadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis is to analyze the bibliometric characteristics of scientific works published in international literature in the field of pediatric surgery and urology between 2020 and 2025, and to determine global publication trends, shifting research foci, and the academic performance of countries. The study aims to reveal the directional structure of the discipline through quantitative data, identifying the characteristics of the most cited studies and keyword trends, while visualizing scientific collaboration networks. Material and Methods: Research data were obtained from the Web of Science (WoS) Core Collection database. In the screening covering the period of January 2020 – October 2025, 2423 publications meeting the determined criteria were included in the study following the PRISMA protocol. The obtained bibliometric data was processed using Python and IBM SPSS Statistics 27.0 software; the subjects of the articles were manually classified using a numeric coding system developed by the researcher. VOSviewer and R-Bibliometrix packages were used for bibliometric mapping, collaboration networks, and visualization processes. Results: It was determined that the volume of pediatric surgery publications showed a steady increase despite global crisis conditions, with an average annual growth rate of 5.58%, peaking at 486 publications in 2024. While the USA maintained its leadership in the literature with 949 publications, China ranked second with 158 publications; Turkey, with 81 publications, ranked 7th globally, demonstrating significant academic success. In content analysis, gastrointestinal system (specifically appendicitis) and minimally invasive surgery topics ranked first in terms of publication volume, while fetal surgery and transplantation areas were determined to be leaders in terms of academic impact. Additionally, it was found that studies on artificial intelligence and robotic surgery have shown a significant increase in the last five years. Conclusion: The pediatric surgery literature is in a transformation process where minimally invasive techniques are standardized in the management of common pathologies and digital technologies are integrated. When the balance of quality and quantity of publications is examined, it is observed that volumetric growth is concentrated in common diseases, while scientific impact is concentrated in rare and complex procedures. Turkey is positioned as a strong and productive actor in the global surgical network in this process.