Acil servise göğüs ağrısı ile gelen hastalarda NT-proBNP'nin miyokard infarktüsünü öngörmede prediktif değeri
Predictive value of NT-proBNP in predicting myocardial infarction in patients presenting to the emergency department with chest pain
  1. Tez No: 985595
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞATAY BOYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Acil Tıp, Nursing, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Akut koroner sendrom (AKS) dünya çapında önde gelen mortalite nedenidir ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün tahminine göre her yıl 17,9 milyon can kaybına sebep olmaktadır ve bu ölümlerin üçte biri 70 yaşın altındaki bireylerde erken yaşta meydana gelmektedir. AKS hastane yönetimi, zamanın kritik olduğu bir acil kardiyovasküler süreçtir ve multidisipliner, protokole dayalı bir yaklaşım gerektirir. Hastane süreci, erken tanı, hemodinamik stabilizasyon, uygun reperfüzyon stratejisinin seçimi ve komplikasyonların önlenmesi üzerine yapılandırılmıştır. AKS tanısında klinik, laboratuvar ve elektrokardiyografi (EKG) temel taşları oluşturur. Laboratuvar değerleri olarak kreatin kinaz ve troponin çok yaygın kullanılmaktadır. Bu araştırma Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Acil Servisi'ne göğüs ağrısı ile başvuran hastaların NT-proBNP'nin miyokard infarktüsünü öngörmede prediktif değerini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma tanımlayıcı retrospektif tipte bir çalışma olarak planlanmıştır. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Acil Servisine 01.01.2019- 01.01.2024 tarihleri arasında göğüs ağrısı ile başvuran ile başvuran vakalar arasından hasta ve kontrol grubu olmak üzere iki ayrı grup seçilmiştir. Akut miyokard infarktüsü (AMI) tanısı alan kardiyak enzimler ve NT-proBNP çalışılmış vakalar hasta grubu olarak, göğüs ağrısı ile gelen kardiyak enzimler ve NT-proBNP çalışılmış sağlıklı bireyler ise kontrol grubu olarak seçilmiştir. Takip edilen olgular retrospektif olarak incelenmiştir. Troponin değeri 100 ve üzeri olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma gruplarının genel özellikleri hakkında bilgi vermek amacı ile tanımlayıcı analizler yapılmıştır. Sürekli değişkenlere ait veriler ortalama±standart sapma şeklinde; kategorik değişkenlere ilişkin veriler ise n (%) şeklinde verilmektedir. Normal dağılan nicel değişkenlerin gruplar arasındaki ortalamalarını karşılaştırırken İki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ve tek yönlü varyans analizinden yararlanılmaktadır. Normal dağılmayan nicel değişkenlerin gruplar arasındaki dağılımlarını karşılaştırırken Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testinden yararlanılmaktadır. Nitel değişkenler arasındaki ilişki olup olmadığını değerlendirmek için çapraz tablolardan ve pearson ki-kare testinden yararlanılmaktadır. Nicel değişkenler arasındaki korelasyon için Spearman korelasyon katsayısı kullanıldı. p değerleri 0.05'den küçük hesaplandığında istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Hesaplamalarda hazır istatistik yazılımı (SPSS 22.0 Chicago, IL, USA) kullanılmıştır. Sosyodemografik veriler (yaş, cinsiyet vb.), ICD 10 tanıları, kardiyak enzimler (kütle CK MB, troponin vb.), NT-proBNP, kan parametreleri (Hgb, Plt, MPV, N/L, Plt/L oranları vb.) analiz edilmiştir. Çalışmamıza; AKS tanısı ile başvuran ve anjiyo raporları ile koroner patolojisi doğrulanan toplam 405 hasta dahil edilmiştir. Vakalar %63 (255) erkek, %37 (150) kadın hastadan oluşmaktaydı. NT-proBNP değerleri karşılaştırıldığında RCA ve CX 'e göre RCA+CX lezyonu olanlarda anlamlı yüksek saptandı (p < 0.05). NT-proBNP değerleri kadınlarda 5176 (1494-13678), erkeklere 2505 (569,8-11064) göre daha yüksek saptanmıştır (p < 0.05). NT-proBNP ile troponin arasında pozitif ilişki vardır ve istatistiksel olarak anlamlıdır (p<0,001). Çalışmamızda inmeli hastaların %63' ünün erkek %37' sinin kadın olduğu görüldü. Çalışmamızda AKS tanısı konulan hastalarda risk faktörleri arasında en sık hipertansiyon görüldü. Çalışmaya dahil edilen AKS tanılı 405 hastadan, %19,5 (79) hastada herhangi bir koroner arter patolojisi saptanmamıştır. Tek damar patolojileri içerisinde en fazla %23,5 (95) ile LAD lezyonu görülürken en az CX %13,6 (55) lezyonu görülmüştür. RCA+CX tıkanıklığı %10,9 (44) olarak saptanırken, çoklu damar tıkanıklığı olan hastaların oranı %18,0 (73) olarak saptanmıştır. Toplam hastaların %1,5'inde herhangi bir ek hastalık saptanmamıştır. Tek başına hipertansiyon (HT) %7,7, koroner arter hastalığı (KAH) %16,3 saptanırken, HT+KAH %25,9, HT+DM (diyabetüs mellitüs) %9,1, HT+DM+KAH %13,8 ve diğerleri ise %25,7 olarak saptanmıştır. NT-proBNP değerleri karşılaştırıldığında RCA ve CX 'e göre RCA+CX lezyonu olanlarda anlamlı yüksek saptandı. AK'de kreatinin değerleri LAD lezyonu olanlarda RCA tıkanıklığı olanlara göre daha yüksek saptandı. CK- MB kütle 'ye bakıldığında lezyonu olamayanlarda RCA ve birden çok damar tıkanıklığı olanlara göre daha düşük saptandı. CRP / LYM oranına bakıldığında koroner lezyon saptanmayanlarla, LAD, RCA ve CX lezyonu olanlara göre oran daha yüksek saptandı. Troponin / Kreatinin oranına bakıldığında RCA+CX lezyonu olanlarda, birden fazla damar tıkanıklığı olanlara göre daha yüksek saptandı. CRP'ye bakıldığında lezyon saptanmayanlarda LAD, RCA ve CX tıkanıklığı olanlara göre yüksek saptandı. NT-proBNP değerleri kadınlarda 5176 (1494-13678), erkeklere 2505 (569,8-11064) göre daha yüksek saptanmıştır. NT-proBNP ile troponin, yaş, MPV, PDW, P-LCR, RDW –SD, kalsiyum, nötrofil, kreatinin, CK –MB kütle, NE / LYM, PLT / LYM, CRP / LYM, TROP / KREA, WBC, eozinofil ve bazofil arasında ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Acute coronary syndrome (ACS) is a leading cause of mortality worldwide, accounting for 17.9 million deaths annually, according to World Health Organization (WHO) estimates, with one-third of these deaths occurring prematurely in individuals under 70 years of age. Hospital management of acute coronary syndrome (ACS) is a time-critical cardiovascular emergency requiring a multidisciplinary, protocol-based approach. The hospitalization process is structured around early diagnosis, hemodynamic stabilization, selection of an appropriate reperfusion strategy, and prevention of complications. Clinical, laboratory, and ECG are the cornerstones of ACS diagnosis. Creatine kinase and troponin are widely used laboratory values. This study aims to investigate the predictive value of NT-proBNP in predicting MI in patients presenting with chest pain to the Gaziosmanpaşa University Emergency Department in Tokat. The study was designed as a descriptive, retrospective study. Two separate groups, namely patient and control groups, were selected from among patients presenting to the Gaziosmanpaşa University Emergency Department with complaints of chest pain between January 1, 2019, and January 1, 2024. Patients diagnosed with acute myocardial infarction (AMI) and those with cardiac enzymes and NT-proBNP were selected as the patient group, while healthy individuals presenting with chest pain and those with cardiac enzymes and NT-proBNP were selected as the control group. The follow-up cases were analyzed retrospectively. Patients with troponin values of 100 and above were included in the study. Descriptive analyses were conducted to provide information about the general characteristics of the study groups. Data for continuous variables are presented as mean±standard deviation, and data for categorical variables are presented as n (%). The Significance Test for the Difference Between Two Means and One-Way Analysis of Variance are used to compare the means of normally distributed quantitative variables between groups. The Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis test are used to compare the distributions of non-normally distributed quantitative variables between groups. Cross-tabulations and the Pearson chi-square test are used to assess the relationship between qualitative variables. The Spearman correlation coefficient was used for correlations between quantitative variables. P values less than 0.05 were considered statistically significant. Ready-made statistical software was used for calculations (SPSS 22.0 Chicago, IL, USA). Sociodemographic data (age, gender, etc.), ICD 10 diagnoses, cardiac enzymes (mass CK MB, troponin, etc.), NT-proBNP, and blood parameters (Hgb, Plt, MPV, N/L, Plt/L ratios, etc.) were analyzed. A total of 405 patients who presented with a diagnosis of acute coronary syndrome (ACS) and whose coronary pathology was confirmed by angiography were included in our study. 63% (255) of the cases were male and 37% (150) were female. When Pro-BNP values were compared, they were significantly higher in those with RCA+CX lesions compared to RCA and CX (p < 0.05). NT-proBNP values were found to be 5176 (1494-13678) higher in women than in men (2505 (569.8-11064) (p < 0.05). There was a positive correlation between PRO-BNP and TROPONIN and it was statistically significant (p < 0.001). In our study, 63% of stroke patients were male and 37% were female. Hypertension was the most common risk factor in patients diagnosed with ACS in our study. Of the 405 patients diagnosed with ACS included in the study, no coronary artery pathology was detected in 19.5% (79). Among single-vessel pathologies, the most common was LAD lesion in 23.5% (95), while the least was CXR lesion in 13.6% (55). RCA+CXR occlusion was detected in 10.9% (44), and the proportion of patients with multiple vessel occlusions was 18.0% (73). No comorbidities were detected in 1.5% of the total patients. Hypertension alone was detected in 7.7%, CAD in 16.3%, HT+CAD in 25.9%, HT+DM in 9.1%, HT+DM+CAD in 13.8%, and others in 25.7%. When Pro-BNP values were compared, they were significantly higher in those with RCA+CX lesions compared to RCA and CX lesions. In ACS, creatinine values were higher in those with LAD lesions compared to those with RCA occlusions. CK-MB mass was lower in those without lesions compared to those with RCA and multiple vessel occlusions. The CRP/LYM ratio was higher in those without coronary lesions compared to those with LAD, RCA, and CX lesions. The troponin/creatinine ratio was higher in those with RCA+CX lesions compared to those with multiple vessel occlusions. CRP was higher in those without lesions compared to those with LAD, RCA, and CX occlusions. Pro-BNP values were higher in women at 5176 (1494-13678) and in men at 2505 (569.8-11064). A relationship was found between Pro-BNP and troponin, age, MPV, PDW, P-LCR, RDW –SD, calcium, neutrophil, creatinine, CK –MB mass, NE / LYM, PLT / LYM, CRP / LYM, TROP / KREA, WBC, eosinophil and basophil.