Paroksismal Atriyal Fibrilasyonlu Hastalarda Kriyoablasyon Sonrası Atriyal Fibrilasyon Rekürrens Gelişme Riskini Belirlemede Sistemik İmmün İnflamasyon İndeks'in Önemi
The Importance of the Systemic Immune Inflammation Index in Determining the Risk of Atrial Fibrillation Recurrence After Cryoablation in Patients with Paroxysmal Atrial Fibrillation
- Tez No: 985610
- Danışmanlar: PROF. DR. FETİH KILIÇASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş Amaç: Paroksismal atriyal fibrilasyon (PAF) tedavisinde kriyoablasyon önemli bir seçenektir. Ancak kriyoablasyon yapılan hastalarda bir yılda yaklaşık %20 rekürrens görülmektedir . Sistemik inflamatuar indeksi (SII) farklı hastalıklarda inflamasyonla ilişkisi ispatlanmış ve kullanımı kolay bir parametredir .Çalışmamızda SII ile PAF nedeniyle kriyoablasyon uygulanıp rekürrens gelişen hastalar arasındaki ilişkiyi incelemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza 2014 ve 2022 tarihleri arasında hastanemizde PAF sebebiyle kriyoablasyon ugulanan 100 hasta dahil edildi. Hastaların demografik, medikal, laboratuvar ve ekokardiyografi verileri kaydedildi. Tüm hastaların işlem öncesi SII hesaplandı. İşlem sonrasında ilk 3 aydan sonra > 30 sn AF atakları AF rekürrensi olarak tanımlandı.AF süresi,AF tanısı aldıktan sonra ablasyon uygulanana kadar geçen süre olarak değerlendirildi. Tüm hastalar ablasyondan sonra 1 yıl takip edildi. Tüm hastalara EKG, Ekokardiyograf, 24 saat ritm holter monitörizasyonu yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 49 hasta (%49) erkek, 51 hasta (%51) kadın toplam 100 hasta alındı. Bir yıllık takip sonunda 18 (%18) hastada AF nüksü tespit edildi. 82 hastada (%82) 1 yıl takip süresinde sinüs ritmindeydi. Nüks olan hastalarda AF süresi, sol atrium (LA) çapı ve işlem öncesi SII ortalamaları, nüks olmayanlara göre daha yüksekti. AF süresindeki bir birimlik artış nüks riskini 1.4 kat, LA çaptaki bir birimlik artış nüks riskini 3,8 kat ve işlem öncesi SII deki bir birimlik artış nüks riskini 1,008 kat artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Cryoablation is an important option in the treatment of paroxysmal atrial fibrillation (PAF). However, approximately 20% recurrence is seen in one year in patients undergoing cryoablation. Systemic inflammatory index (SII) is a parameter that has been proven to be associated with inflammation in different diseases and is an easy-to-use parameter. In our study,We aimed to examine the relationship between SII and patients who underwent cryoablation for PAF and developed recurrence. Methods: 100 patients who underwent cryoablation due to PAF in our hospital between 2014 and 2022 were included in our study. Demographic, medical, laboratory and echocardiographic data of the patients were recorded. Pre-procedural SII was calculated for all patients. AF attacks >30 seconds after the first 3 months after the procedure were defined as AF recurrence. The duration of AF was evaluated as the time elapsed after the diagnosis of AF until ablation was performed. All patients were followed for 1 year after ablation. ECG, echocardiography, and 24-hour rhythm holter monitoring were performed in all patients. Results: A total of 100 patients, 49 (49.00%) male and 51 (51.00%) female, were included in the study. 82 patients (82.00%) were in sinus rhythm during a mean follow-up of 1 year, AF recurrence was confirmed in 18 patients (18.00%). AF duration, left atrium (LA) diameter, and pre-procedural SII mean were higher in patients with relapse than in patients without recurrence. A one-unit increase in AF duration increases the recurrence risk 1.4 times, a one-unit increase in LA diameter increases the recurrence risk 3.8 times, and a one-unit increase in pre-procedural SII increases the recurrence risk 1.008 times. Conclusion: A significant correlation was found between LA diameter and exposure time to AF and recurrence after ablation in patients who underwent cryoablation for PAF. In addition, we found for the first time that there is a relationship between LII and AF recurrence in these patients.