Periferik damaryolu açılması sırasında kullanılan görsel- işitsel materyal ve sanal gerçeklik gözlüğünün çocukların ağrı ve korkularına etkisi
The effect of visual-auditory materials and virtual reality glasses used during peripheral intravenous catheterization on children's pain and fear
- Tez No: 985626
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA CANBULAT ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, periferik damaryolu açılması sırasında kullanılan sanal gerçeklik gözlüğü ve görsel- işitsel materyalin 7-12 yaş aralığındaki çocukların ağrı ve korku düzeylerine etkisini incelemek amacıyla randomize tipte deneysel olarak yapılmıştır. Çalışma Ekim- Aralık 2024 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Çocuk Acil Servisine başvuran ve damaryolu istemi olan 7-12 yaş grubu (n=84) çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sanal gerçeklik gözlüğü ve görsel- işitsel materyal grubu olarak 2 grupta yürütülmüştür. Sanal gerçeklik gözlüğü grubundaki çocuklara yapılacak olan işlem açıklanmış sonrasında gözlük takılarak periferik damaryolu açılmıştır. Görsel-işitsel materyal grubundaki çocuklara da yapılacak olan işlem açıklanmış ve cihaz çalıştırılarak periferik damaryolu açma işlemi gerçekleştirilmiştir. Veriler Anket formu, Wong-Baker Yüzler Ağrı Değerlendirme Ölçeği ve Çocuk Korku Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Independent Simple t testi ile Paired simple t testi kullanılmıştır. Sanal gerçeklik gözlüğü ve görsel-işitsel materyal grubundaki çocukların sosyodemografik özelliklerinin benzer olduğu gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür (p>0,05). Her üç değerlendiriciye (çocuk, ebeveyn, hemşire) göre de sanal gerçeklik gözlüğü yöntemi uygulanan çocukların işlem öncesi ve işlem sonrası ağrı ve korku değerlendirmeleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur (p<0,000). Görsel- işitsel materyal yöntemi uygulanan çocuklarda işlem öncesi ebeveyn ve hemşire ağrı değerlendirmeleri ile işlem sonrası ağrı değerlendirmeleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur (sırasıyla p<0,000, p<0,011). Her üç değerlendiriciye (çocuk, ebeveyn, hemşire) göre de görsel- işitsel materyal yöntemi uygulanan çocukların işlem öncesi ve işlem sonrası korku değerlendirmeleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur (sırasıyla p<0,003, p<0,004, p<0,001). Görsel- işitsel materyal yöntemi uygulanan çocuklarda işlem öncesi çocuk ağrı değerlendirmesi ile işlem sonrası ağrı değerlendirmesi arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>264). Bu bulgular doğrultusunda sanal gerçeklik gözlüğünün çocuklardaki ağrıyı azaltmada görsel- işitsel materyale göre daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak periferik damaryolu açma işlemi sırasında kullanılan sanal gerçeklik gözlüğü yönteminin çocukların ağrı düzeyini azaltmada etkili bulunduğu, sanal gerçeklik gözlüğü ve görselişitsel materyal yöntemlerinin çocukların korku düzeylerini azaltmada etkili olduğu bulunmuştur. Her iki yöntemin de 7-12 yaş grubunda periferik damaryolu açılması sırasında kullanılmasının yaygınlaştırılması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted as a randomized experimental research to examine the effect of using virtual reality (VR) glasses and audiovisual materials during peripheral intravenous (IV) catheter insertion on the pain and fear levels of children aged 7–12 years. The study was carried out between October and December 2024 with 84 children (n=84) aged 7–12 years who presented to the Pediatric Emergency Department of Konya City Hospital and required IV catheterization. The study was conducted in two groups: the VR glasses group and the audiovisual materials group. For the children in the VR glasses group, the procedure was explained, the VR glasses were put on, and then the peripheral IV catheter was inserted. For the children in the audiovisual materials group, the procedure was explained, the device was activated, and the IV catheter insertion was performed. Data were collected using a Questionnaire Form, the Wong-Baker FACES Pain Rating Scale, and the Children's Fear Scale. For data analysis, the Independent Sample t-test and Paired Sample t-test were used. It was found that the sociodemographic characteristics of the children in the VR glasses and audiovisual materials groups were similar, and there was no statistically significant difference between the groups (p>0.05). According to all three evaluators (child, parent, nurse), there was a significant difference between the pre-procedure and post-procedure pain and fear assessments of the children in the VR glasses group (p<0.000). In the audiovisual materials group, there was a significant difference between pre-procedure pain assessments by parents and nurses and post-procedure pain assessments (p<0.000 and p<0.011, respectively). According to all three evaluators (child, parent, nurse), there was also a significant difference between pre-procedure and post-procedure fear assessments in the audiovisual materials group (p<0.003, p<0.004, p<0.001, respectively). However, in the audiovisual materials group, there was no significant difference between pre-procedure and post-procedure pain assessments by the children themselves (p>0.264). Based on these findings, it was determined that VR glasses were more effective than audiovisual materials in reducing pain in children. In conclusion, the use of virtual reality goggles during peripheral intravenous catheter insertion was found to be effective in reducing children's pain levels, while both virtual reality goggles and audiovisual material methods were effective in reducing children's fear levels. It is recommended to promote the use of both methods during peripheral intravenous catheter insertion in children aged 7– 12.