Eksozom metformin kombinasyon terapötik ajanının geliştirilmesi ve in vitro kas atrofi modelinde etkinliğinin incelenmesi
Development of exosome-metformin combination therapeutic agent and investigation of its efficacy in an in vitro muscle atrophy model
  1. Tez No: 985639
  2. Yazar: SENA ONUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI PINAR ZORBA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Eczacılık ve Farmakoloji, Biyoteknoloji, Bioengineering, Pharmacy and Pharmacology, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre ve Doku Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Metformin, doğrudan insülin direncine karşı etki eden etkili bir kan şekeri düşürücü ajandır. Ama günümüzde farklı hastalıklara karşı sinerjik etkileri de keşfedilmiştir. Metforminin, glikoz düşürücü etkisinin yanı sıra kardiyovasküler sistem koruyucu etkisi ve farklı kanserlerde kanser önleyici etkileri çalışılmıştır. Son yıllarda ilaç moleküllerinin istenilen bölgeye güvenli ve bozunmadan etkili bir şekilde iletilebilme amacıyla ilaç tasarımı ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar gün geçtikçe daha da artmaktadır. Eksozom tabanlı bir dağıtım sistemi, özgüllük, güvenlik ve kararlılık gibi belirli avantajlara sahiptir. Eksozomlar, hücreler arası iletişimde ve hücre içi sinyallemelerde rol oynayan küçük veziküllerdir. Bu küçük yapılardaki genetik materyal, proteinler ve diğer biyolojik moleküller, hücreler arası sinyal alışverişine ve doku onarımına katkıda bulunabilir. Bu tez çalışması kapsamında, metformin hidroklorürün (Metformin HCl) eksozom ile etkili bir kombinasyon terapisi elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda Wharton Jeli Mezenkimal kök hücreleri (WJ-MKH) kökenli eksozom elde edildi, ultrasantrifüj yöntemiyle izolasyonu yapıldı ve NTA cihazı ile karakterizasyonu gerçekleştirildi. Metformin hidrokorür ilacının toksik ve uygun konsantrasyonları fibroblast ve H9C2 (kardiyomiyoblast) hücre hattında MTT yöntemiyle belirlendi. MTT sonuçlarına göre 1,89 mmol/L ve 0,47 mmol/L olan metformin HCl dozları çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya eksozom çeperini koruduğu literatürde bilinen askorbik asitli kombinasyon da dahil edildi. Tüm dozlar için kalitatif analiz olarak Ms-Ms analizi ve kantitatif analiz olarak UV Spektrofotometre analizleri yapıldı. Çalışma kapsamında metforminin önerilen kombinasyon terapileri in vitro kas yara modelinde denendi ve literatürde yer alan sonuçlarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Metformin is an effective blood sugar-lowering agent that acts directly against insulin resistance. However, its synergistic effects against various diseases have also been discovered. In addition to its glucose-lowering effect, metformin's cardiovascular protective effects and anticancer properties in various cancers have been studied. In recent years, research has increasingly focused on drug design and development to deliver drug molecules effectively, safely, and without degradation to the desired site. An exosome-based delivery system offers several advantages, such as specificity, safety, and stability. Exosomes are small vesicles that play a role in intercellular communication and intracellular signaling. The genetic material, proteins, and other biological molecules contained in these small structures may contribute to intercellular signaling and tissue repair. This thesis aimed to develop an effective combination therapy of metformin hydrochloride (Metformin HCl) with exosomes. For this purpose, exosomes derived from Wharton Jelly Mesenchymal Stem Cells (WJ-MSCs) were obtained, isolated by ultracentrifugation, and characterized using an NTA device. Toxic and appropriate concentrations of metformin hydrochloride were determined using the MTT method in fibroblast and H9C2 (cardiomyoblast) cell lines. Based on the MTT results, metformin HCl doses of 1.89 mmol/L and 0.47 mmol/L were included in the study. A combination with ascorbic acid, known in the literature to protect the exosome membrane, was also included in the study. For all doses, MS-MS analysis was performed for qualitative analysis, and UV spectrophotometer analyses were performed for quantitative analysis. Within the scope of the study, the recommended combination therapies of metformin were tested in an in vitro muscle wound model and compared with results in the literature.