Sitotoksik ajanlarla muamele edilen MCF-7 meme kanseri hücre hattında bazı kodlamayan RNA'ların hücresel ve eksozomal ifade düzeylerinin incelenmesi
Investigation of cellular and exosomal expression of some candidate non-coding RNAs in MCF-7 breast cancer cells exposed to cytotoxic agents
  1. Tez No: 466653
  2. Yazar: OĞUZ KOLDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkolojik Biyoloji ve İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Genomda protein kodlamayan genler“kodlamayan RNA'lar”(ncRNA'lar) olarak adlandırılırlar. 200 nükleotidten uzun olan ncRNA'lar“Uzun kodlamayan RNA'lar”(lncRNAs) olarak isimlendirilmiştir. Günümüzde binlerce lncRNA keşfedilip önemli biyolojik sinyal yolakları ile ilişkilendirilmiş olsa da hala bir çoğunun işlevi tümüyle aydınlatılamamıştır. Kanser gibi birçok hastalıkta bu moleküllerin ifadelerinin değiştiği belirlenmiştir. Hücrelerden salgılanan eksozomlarda da lncRNA'ların bulunduğu bilinmektedir ve eksozom içerikleri farklılık gösterebilir. Tez çalışmasında, hücre kültürü koşullarında anti-kanser ajanlar olan taksol ve bleomisin ile muamele edilen meme kanser hücre soylarında (MCF-7 ve MDA-MB-231) aday kodlanmayan RNA'ların (lincrna-p21 ve GAS5) gen ifade davranışları incelendi. Hücresel gen anlatım değişimlerinin, bu moleküllerin eksozomal ifadelerini nasıl etkilediği araştırıldı. Gen ifade düzeyleri nicel PZR yöntemi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Long non-coding RNAs (long ncRNAs) are non-protein coding transcripts longer than 200 nucleotides. Recently, thousands of lncRNA were identified and associated with essential cellular pathways. Although the biological roles of the majority of these molecules remain to be clarified remarkable, some lncRNAs are downregulated or upregulated at numerous disease incluiding cancer. Recent data reveals existence of lncRNAs in exosomes. Exosome are cell-derived vesicles that have characteristics of their own. Their compositions can be diagnosed about cell and microenveronment. In this thesis, two breats cell lines, namely MCF-7 and MDA-MB-231 were exposed to taxol and bleomycin in cell culture. Following exposure to cytotoxic agents, we analyzed expressions of candidate lncRNAs (lincrna-p21 and GAS5) in cells and released exosomes by RT-PCR. In MCF-7 cells treated with taxol lincrna-p21 expression is increased 2.7-fold. The rate was very similar (2.8-fold) in cells treated with bleomycin. Change in expression of GAS5 after treatment with anti-cancer agents was less (1.5 fold). We observed that exposure to anti-cancer agents led to a marked accumulation of lncRNAs in MCF-7-derived exosomes. We found that exosomal lincrna-p21 expression is increased at least 2.5-fold following taxol treatment while up to 5 fold at bleomycin. Extent of GAS5 accumulation in MCF-7-derived exosomes was more pronounced (approx. 6 fold). Although the effect of cytotoxic agents on lincrna-p21 and GAS5 in MDA-MB-231 cells was limited, exosomal enrichment of lincrna-p21 was remarkably (up to 3.4 fold). Taken together, our findings suggest that lncRNA profiles in cells and released exosomes may vary depending on their biological functions, cytotoxic stress and cell types.