Deleuze'ün paradoksal mantığı
Deleuze's paradoxical logic
- Tez No: 985653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN YÜCEFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Anlamın Mantığı'nın felsefenin başka bir disipliniyle bir arada okunup okunamayacağına; anlamın mantığının paradoksal yapısı bağlamında özel adların sabitliğine dair bir incelemedir.Yöntem olarak paradoksal mantık kabul edildiğinde, dil felsefesinin“özel adlar”problemini, mümkün dünyalar ve tekillikler arasında ilişki kurarak genişletilmiş bir okuma önerisi sunacağım. Bunu yaparken Deleuze'ün Anlamın Mantığı kitabına ve orada tesis edilen anlamın yapısı ve dil teorisine bağlı kalarak, Kripke'nin Katı Gösterim kuramıyla bir-arada olanaklı iki disiplinin tek bir örnek üzerinde ortaklaşıp ortaklaşamayağını inceleyeğim. Lewis Carroll'ın meşhur karakteri Alice ve onun maceraları ile olanaklı dünya tasarımlarını, Alice'in her macerada yeniden benliğini bulmaya çalışmasıyla tekillikleri paralel tutacak ve multidisipliner bu yaklaşımla tekillik – olumsallık - özel ad bağlamında oluşun ve dinamikliğin, tamamlanmamışlığın dilin her yerine yayıldığını ve potansiyellikler havuzunun tek tek örneklerinin yapının kendisinde“zaten”içeriliyor veya bu yüzden olanaklı olduğuyla sonuçlandırmaya çalışacağım.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to test whether the Logic of Sense can be read in conjunction with another discipline of philosophy, providing an examination on the constancy of proper names within the context of the paradoxical structure of the logic of sense. Assuming paradoxical logic as the method, I will offer an expanded reading of the problem of“proper names”in the philosophy of language by establishing a relationship between possible worlds and singularities. While doing this, I will adhere to Deleuze's Logic of Sense and the structure of sense and language theory established therein. Additionally I will examine whether the two disciplines, one based on Deleuze's concepts and the other on Kripke's Rigid Designation theory might converge on a single instance. Using Lewis Carroll's famous character, I will draw parallels, first between Alice, and her adventures as illustrations of possible world designs, and other is, Alice's repeated attempts to rediscover herself in each adventure and singularities. With this multidisciplinary approach, I will attempt to conclude that in the context of singularity - contingency - proper name, the becoming and dynamism, the incompleteness permeates every part of language, and that single instances within the pool of potentials are either already inherent in the structure or are possible because of this.