Gençlik spor il müdürlüklerinde çalışan uzman ve antrenörlerin algıladıkları liderlik davranışlarının iş stresi ve iş performansına etkisi
The effect of perceived leadership behaviors of experts and coaches working in provincial directorates of youth and sports on job stress and job performance
  1. Tez No: 985664
  2. Yazar: SEKUŞ TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Gençlik Spor İl Müdürlüklerinde çalışan uzman ve antrenörlerin algıladıkları liderlik davranışlarının belirlenmesi ve bu algılanan liderlik davranışlarının iş stresine ve iş performans düzeyine etkisi incelenmiştir. Çalışmanın evrenini Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde uzman veya antrenör olarak görev yapan 142 kadın ve 178 erkek olmak üzere 320 kişiden oluşturdu. Çalışmada uzman ve antrenörlerin algıladıkları liderlik davranışlarının belirlenmesi amacıyla, algılanan liderlik davranışları ölçeği, iş performansı ölçeği ve iş stresi ölçeği kullanıldmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 25 programında analiz edildi. Analiz sonucunda liderlik davranışlarından olan iş gören liderlik davranışı ile iş yaşam stresi arasında negatif yönde bir ilişki tespit edilirken, iş performansı arasında pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Görev odaklı liderlik davranışı ile iş performansı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilirken, iş stresi arasında ise anlamlı olmayan pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Değişim odaklım liderlik davranışında ise, iş yaşam stresi ile pozitif yönde anlamlı olmayan bir ilişki tespit edilirken, iş performansı ile pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. İş yaşam stresi ile iş performansı arasında da anlamlı düzeyde olmayan pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak liderlik davranış tarzlarının, çalışanların üzerinde farklı psikolojik ve fizyolojik durumlar ortaya çıkardığı ve buna bağlı olarakta farklı liderlik davranışlarının, çalışanların iş stres ve iş performansı düzeylerını etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the leadership behaviors perceived by experts and coaches working in the Provincial Directorates of Youth and Sports were determined and the effects of these perceived leadership behaviors on job stress and job performance levels were examined. The universe of the study consisted of 320 people, 142 women and 178 men, who worked as experts or coaches in the Provincial Directorates of Youth and Sports. In order to determine the leadership behaviors perceived by experts and coaches in the study, the perceived leadership behavior scale, the job performance scale and the job stress scale were used. The data obtained in the study were analyzed in the SPSS 25 program. As a result of the analysis, a negative relationship was found between employee leadership behavior and work life stress, while a positive relationship was found between job performance. While a significant positive relationship was found between task-oriented leadership behavior and job performance, a non-significant positive relationship was found between them and job stress. In change-oriented leadership behavior, a positive and insignificant relationship was found with work life stress, while a positive and significant relationship was found with job performance. A non-significant positive relationship was found between work life stress and job performance. As a result, it has been observed that leadership behavior styles create different psychological and physiological states on employees and accordingly, different leadership behaviors affect the job stress and job performance levels of employees.