İslam dindarlığının tüketim eğilimleri üzerindeki etkisi: İstanbul'daki Müslüman tüketiciler üzerine bir araştırma
The impact of Islamic religiosity on consumption patterns: A study on Muslim consumers in Istanbul
  1. Tez No: 985674
  2. Yazar: ESRA BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, bireylerin dindarlık düzeylerinin tüketim eğilimleri üzerindeki etkisini analiz etmektir. Çalışmada, dindarlığın hedonik tüketim, lüks tüketim ve helal tüketim eğilimlerinin yanı sıra bireylerin geri dönüşüm ve yeniden kullanım konusundaki farkındalığı ile bu alanlardaki pratikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Dindarlığın İslami bankacılık tercihi üzerine etkileri yine bu çalışmada tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca İslami bankacılığın tüketim eğilimleri üzerindeki doğrudan etkisi ve aracılık rolü yine bu çalışmada değerlendirilmiştir. Araştırmada, bireylerin dindarlık düzeyleri, tüketim alışkanlıkları ve demografik özellikleri dikkate alınarak, davranışlarını etkileyen faktörlerin hangi düzeyde belirleyici olduğu tartışılmıştır. Araştırma için hazırlanan anket çalışmasını evreni olarak İstanbul ili belirlenmiştir. Örnekleme yöntemi olarak kolayda örnekleme metodu tercih edilmiştir. Ankete katılım için 18 yaş üzeri olma ve Müslüman olma koşulu dışında bir koşulu bulunmayıp farklı yaş, cinsiyet, medeni durum, gelir düzeyi, eğitim düzeyinden kişilere uygulanmıştır. Örnekleme yöntemi olarak kolayda örnekleme metodu tercih edilmiştir. Veri toplama aracı olarak çevrimiçi anket tekniği kullanılmıştır. Verilerin analizinde kullanılan toplam geçerli anket sayısı 547'dir. Anketten elde edilen veriler, SPSS ve AMOS programlarında analiz edilmiştir. Ölçek faktörleri ve madde yüklerini belirlemek için Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) kullanılmıştır. Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile geçerlik-güvenirlik testleri yapılmış ve model uyum endeksleri hesaplanmıştır. Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA)'nın ardından hipotezleri test etmek için Yapı Eşitlik Modeli (YEM) kullanılmıştır. Analiz bulgularına dayalı yorumlar ve değerlendirmelerin sunulduğu sonuç kısmıyla bu bölüm tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to analyze the impact of individuals' religiosity levels on their consumption tendencies. The study examines the effects of religiosity on hedonistic consumption, luxury consumption, halal consumption tendencies, as well as individuals' awareness and practices regarding recycling and reuse. Additionally, the effects of religiosity on Islamic banking preferences are evaluated. The direct impact of Islamic banking on consumption tendencies and its mediating role are also investigated in this study. The research discusses the extent to which the factors influencing individuals' consumption behaviors are determined, considering their religiosity levels, consumption habits, and demographic characteristics. The study sample includes participants from the city of Istanbul, and the convenient sampling method has been chosen as the sampling technique. The only criteria for participation in the survey are being 18 years old or older and Muslim, with individuals from various ages, genders, marital statuses, income levels, and educational backgrounds included. The data collection tool used is an online survey technique. A total of 547 valid surveys were analyzed using the SPSS and AMOS programs. Exploratory Factor Analysis (EFA) was employed to determine scale factors and item loadings. Confirmatory Factor Analysis (CFA) was performed to conduct validity- reliability tests, and model fit indices were calculated. After CFA, Structural Equation Modeling (SEM) was used to test the hypotheses. The findings of the analysis are presented in the results section, along with interpretations and discussions based on these findings.