Otomotiv kapı menteşelerinde kullanılan geleneksel malzemeler yerine nikel-titanyum şekil hafızalı alaşımların kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the feasibility of nickel-titanium shape memory alloys instead of traditional materials used in automotive door hinges
  1. Tez No: 985677
  2. Yazar: BATUHAN ŞENYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, NiTi şekil hafızalı alaşımlarının süperelastik özelliklerinin otomotiv kapı menteşelerinde uygulanabilirliğini, geleneksel çelik malzemelerle karşılaştırmalı olarak ve sayısal analiz yöntemleri kullanarak incelemektedir. NiTi'ün süperelastik faz dönüşümü sayesinde sunduğu yüksek şekil geri kazanım kabiliyeti ve enerji sönümleme kapasitesi; geleneksel çelik menteşelerde zamanla ve yük altında oluşan kalıcı deformasyon, kapı sarkması ve mekanik boşluk gibi problemlere yenilikçi bir çözüm alternatifi olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada, kapı menteşesini oluşturan gövde sacı, kapı sacı ve pim bileşenleri için farklı malzeme konfigürasyonları modellenmiş; her bir bileşenin çelik veya NiTi olarak tanımlandığı senaryolar altında kapı sarkması yükleme koşulları uygulanmıştır. Simülasyon bulguları, süperelastik NiTi kullanımının yapısal performans açısından çeliğe kıyasla daha üstün deformasyon toparlama yeteneği sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the applicability of the superelastic properties of NiTi shape memory alloys in automotive door hinges, in comparison with conventional steel materials and by using numerical analysis methods. Owing to the superelastic phase transformation of NiTi, its high strain recovery capability and energy dissipation capacity are evaluated as an innovative alternative solution to problems such as permanent deformation, door sag, and increased clearance that may develop over time and under load in conventional steel hinges. In the study, different material configurations were modeled for the body leaf, door leaf and pin components of the door hinge, and door sag loading conditions were applied for scenarios in which each component was defined either as steel or NiTi. The simulation results show that the use of superelastic NiTi provides a superior deformation recovery capability in terms of structural performance compared to steel.