Polipropilen bazlı, tamamen geri dönüştürülebilir otomotiv kapı panel döşemelik kumaşlarının tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of polypropylene based, fully recyclable automotive door panel upholstery fabrics
  1. Tez No: 939399
  2. Yazar: NUR CEYDA UYANIKTIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KORAL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Üretim ve malzeme teknolojilerindeki hızlı ilerlemeler, sanayi ve tüketici ihtiyaçlarını daha çevreci ve sürdürülebilir çözümler doğrultusunda yeniden şekillendirmektedir. Bu gelişmeler, çevresel kaygıların artmasına ve doğaya olan olumsuz etkilerin azaltılması için yenilikçi yaklaşımların benimsenmesine neden olmaktadır. Geri dönüşüm ve geri dönüştürülmüş hammaddelerin üretim süreçlerine entegre edilmesi, çevre dostu çözümler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Geri dönüşüm teknolojilerindeki ilerlemeler, bu malzemelerin kalitesini artırarak daha nitelikli ürünlerin üretilmesine olanak tanırken, doğal kaynaklara olan bağımlılığı azaltarak küresel ekonomiye katkıda bulunmaktadır. Otomotiv endüstrisi de geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanımını teşvik eden bu dönüşümden etkilenmektedir. Modern araçlarda kullanılan termoplastik malzemeler, geri dönüşüm için uygun özelliklere sahip olup, ürün ömürleri sonunda yeniden değerlendirilebilmektedir. Ancak, bu malzemelerin çeşitliliği, etkili bir ayrıştırma süreci gerektirmektedir. Bu tez çalışmasında, otomotiv kapı panel kumaşlarının tamamen geri dönüştürülebilir yapıdaki polipropilen (PP) malzemelerle üretilmesi hedeflenmiştir. Araştırmalar sonucunda, alternatif malzemeler geliştirilmiş ve bu malzemelerden üretilen nihai ürünlerin otomotiv standartlarına uygunluğu test edilmiştir. Ürünün tüm bileşenlerinde tek bir termoplastik polimerin (PP) kullanımı sayesinde, üretim sırasında oluşan firelerin ve kullanım ömrünü tamamlamış malzemelerin kolayca geri dönüştürülebilmesi sağlanabilecektir. Bu çalışma, otomotiv sektöründe sürdürülebilir ve çevre dostu üretim yaklaşımlarının benimsenmesi açısından önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid advances in production and material technologies are reshaping industrial and consumer needs towards more environmentally friendly and sustainable solutions. These developments are causing environmental concerns to increase and innovative approaches to be adopted to reduce negative impacts on nature. Recycling and integrating recycled raw materials into production processes have an important place among environmentally friendly solutions. Advances in recycling technologies increase the quality of these materials, allowing for the production of more qualified products, while contributing to the global economy by reducing dependence on natural resources. The automotive industry is also influenced by this transformation, which encourages the use of recyclable materials. Modern vehicles widely utilize thermoplastic materials that are suitable for recycling, allowing these components to be reused at the end of their life cycles. However, the diversity of these materials requires an effective sorting process for efficient recycling. This thesis aims to produce automotive door-panel fabrics with fully recyclable polypropylene (PP) materials. As a result of the research, alternative materials have been developed and the conformity of the final products produced from these materials to automotive standards has been tested. Thanks to the use of a single thermoplastic polymer (PP) in all components of the product, it will be possible to easily recycle the wastes that occur during production and the materials that have reached the end of their service life. This study is considered as an important step in terms of adopting sustainable and environmentally friendly production approaches in the automotive sector.