Hasat öncesi metil jasmonate (MeJA) uygulamalarının star maviyemiş çeşidinin muhafaza üzerine etkileri
Preservation effects of pre-harvest methly-jasmonate (MeJA) applications on star blue berry variety
  1. Tez No: 985693
  2. Yazar: ÜMMÜHAN DÖLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında Star maviyemiş çeşidinde derim öncesi metil jasmonat'ın (MeJA) farklı doz uygulamalarının muhafaza üzerine etkileri araştırılmıştır. Tahmini derimden 15 gün önce maviyemiş ağaçlarına değişik konsantrasyonlardaki Metil Jasmonat (MeJA) yapraktan uygulanmıştır. Maviyemiş ağaçları için; 0 (kontrol), 0.5 mM ve 1 mM konsantrasyonlarında MeJA %0.01 lik (Tween-20) yayıcı yapıştırıcı karıştırılarak sprey şeklinde bir uygulama ve kontrol ağaçları için ise sadece su ve yayıcı yapıştırıcı karıştırılarak bir uygulama yapılmıştır. Metil jasmonat (MeJA) uygulanmış ve uygulanmamış ağaçlardan derilen maviyemiş meyveleri 2 °C sıcaklıkta %90-95 oransal nem koşullarında 35 gün muhafaza edilmiştir. Meyveler muhafaza süresince periyodik olarak 7 gün aralıklarla çıkartılarak meyvelerde meydana gelen fiziksel ve kimyasal değişimler belirlenmiştir. Derilen meyvelerde derim sırasında, ağaç başına verim, ortalama meyve ağırlığı, meyve en ve boyu, meyve kabuk rengi, meyve eti sertliği, mumsu tabaka miktarı, SÇKM (Suda çözünebilir kuru madde) miktarı, pH ve TEA (Titre edilebilir asit) miktarı analizleri yapılmıştır. Muhafaza süresince ağırlık kaybı, çürük meyve miktarı, meyve kabuk rengi, meyve eti sertliği, SÇKM miktarı, TEA miktarı, toplam fenolik madde miktarı, C vitamini, antosiyanin miktarı ve antioksidan aktivitesi analizleri yapılmıştır. Çalışmada elde edilen fiziksel ve kimyasal analizler bulgularına göre; farklı dozlarda MeJA (0.5 ve 1 mM) uygulanmış maviyemiş meyvelerinin karşılaştırılması sonucunda MeJA uygulaması yapılan analizlerde meyve boyu, hue açısı, meyve sertliği, titre edilebilir asit, pH, fenol, antioksidan, antosiyanin miktarları üzerine istatistiksel olarak önemli bir etkisine rastlanmamıştır. Muhafaza süresince MeJA uygulamasının ağırlık kaybı, mumsu tabaka miktarı, suda çözünebilir kuru madde miktarı ve vitamin C değerleri açısından istatiksel olarak pozitif sonuçlar verdiği belirlenmiştir. MeJA uygulamasının muhafaza süresince saptanan ağırlık kaybını azaltmada başarılı sonuç verdiği tespit edilmiştir. Muhafaza süresinin uzaması ile mumsu tabaka miktarının azaldığı görülmüştür. MeJA uygulaması, en yüksek C vitamini içeriğine sahip olmuştur. Muhafaza süresince 35 gün depolanan Star maviyemiş meyveleri meyve kalite kriterlerine olumlu etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of different preharvest methyl jasmonate (MeJA) doses on the storage performance of the 'Star' blueberry cultivar were investigated. Fifteen days prior to the estimated harvest date, MeJA at various concentrations was applied to blueberry plants as a foliar spray. For the blueberry plants, MeJA was applied at concentrations of 0 (control), 0.5 mM, and 1 mM, mixed with 0.01% Tween-20 as a surfactant–adjuvant. For the control group, only water and the surfactant–adjuvant mixture were applied. Blueberry fruits harvested from MeJA-treated and untreated plants were stored for 35 days at 2 °C and 90–95% relative humidity. During storage, the fruits were removed at 7-day intervals, and the physical and chemical changes that occurred were determined. At harvest, analyses included yield per plant, average fruit weight, fruit width and length, skin color, flesh firmness, wax layer amount, soluble solid content (SSC), pH, and titratable acidity (TA). During storage, weight loss, decay incidence, skin color, flesh firmness, SSC, TA, total phenolic content, vitamin C, anthocyanin content, and antioxidant activity were evaluated. According to the findings obtained from the physical and chemical analyses, MeJA treatments at different doses (0.5 and 1 mM) did not have a statistically significant effect on fruit length, hue angle, fruit firmness, titratable acidity, pH, phenolic content, antioxidant activity, or anthocyanin levels. During storage, MeJA application produced statistically positive results in terms of weight loss, wax layer amount, soluble solid content, and vitamin C values. MeJA treatment was found to be effective in reducing weight loss during storage. A decrease in wax layer amount was observed as the storage period advanced. Fruits treated with MeJA had the highest vitamin C content. Overall, MeJA application had a positive effect on the quality attributes of 'Star' blueberries stored for 35 days.