Özgün seramik tasarımlarla şişe formlarının yorumu
The Interpretation of the bottle forms in original designs
  1. Tez No: 98570
  2. Yazar: MEHMET DOĞAN ÖZGÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET“Özgün Seramik Tasarımlarla Şişe Formlarının Yorumu ”başlığı altında sürdürülen bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde,tasarımın tanımı yapılarak, tasarım açısından seramik alanındaki gelişmeler tarihsel süreç içinde ele alınmış ve günümüzdeki son gelişmelere değinilmiştir. Şişe formlarının incelenmesine ayrılan ikinci bölümde, ilk olarak Neolitik çağda kullanılmaya başlayan şişelerin, XX. yüzyıla kadar geçirdiği evreler örneklenerek anlatılmış, değişen yaşam biçimlerine ve farklılaşan gereksinimlere paralel olarak şişe tasarımlarının gelişimi üzerinde durulmuştur. Kullanıma yönelik çağdaş şişe formları; parfüm şişeleri bazında değerlendirilirken. Şişe formlarında insan bedeni-form ilişkilendirmesi, farklı kültürden sanatçıların eserleri ile örneklenerek kurulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, bu çalışmanın konusunu oluşturan şişe formundan yola çıkılarak gerçekleştirilen uygulamaların, hedeflenen plastik etkiye ulaşma çabaları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This dissertation has three chapters. In the first chapter the definition of design, the development in ceramic designs within historical framework and contemporary developments in the field have been examined. In the second chapter bottle forms have been analysed. The development of bottle forms from Neolithic Age to Twentieth Century has been explained with examples. Furtermore the paraleli developments of changing life conditions and needs and the bottle designs have been studied. While bottle which lend themselves to usage, have been evaluated on the basis of parfüme bottles; the relationship between the human body and form increative bottle forms, has been tried to be established by showing different examples from various artists. In the last chapter the applications inspired by bottle form have been presented and the efforts in order to achive the intended plastic affect have been emphasized.