Azerbaycan halk hikayecileri ve repertuarları
Azerbaijani storytellers and repertoire
  1. Tez No: 98571
  2. Yazar: SEYRAN GAYİBOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Azerbaycan Halk Hikayecileri ve Repertuarları başlığı taşıyan bu çalışmada konuyu, giriş ve üç başlık altında incelemeği uygun bulduk. Giriş bölümünde, hikâye kelimesinin anlamı, Türk edebiyatında hikâyelerin yayılma süreci, divan edebiyatı, sözlü gelenekte halk hikâyelerinin oluşma yollarını inceledik. Azerbaycan sahasında Türkiye sahasına nazaran âşık tarzı şiir geleneğinde hikâye kelimesinin“dastan”kelimesi ile tanımlanmasının nedenlerini araştırdık. Birinci bölümde, Azerbaycan'da halk hikâyelerinin tesbitini, Avrupa, Rusya, Türkiye ve Azerbaycan sahasında halk hikâyeleri ile direk ilişkisi olan çalışmaları, halk hikâyelerinin tasnifi konusunda yapılan incelemeleri zikretmeği uygun bulduk. İkinci bölümde, Azerbaycan sahasında halk hikâyeciliği geleneğinin gelişme evrelerini, günümüze kadar tasnif edilen halk hikâyelerinin, özellikle devrimden sonra parti kararlan ile yaratılan hikâyelerin yaranma yollarım araştırmağa çalıştık. Üçüncü bölümde, Azerbaycan halk hikayecilerinin ozan geleneğinden âşıklığa geçiş sürecini, hikâyeci-âşıklara özgü hikâye anlatma tekniğini halk hikâyeciliğinde müzik ve dansı, usta-çırak ilişkisini, Azerbaycan sahasında meydana gelen âşık muhitlerini ve bu muhitlerin önde gelen hikâyeci-âşıkların hayatlarını ve repertuarlarını vermeye çalıştık.m Kaynakça bölümünde müracaat ettiğimiz ve konuyla direk ilgisi olan kaynaklan vermeği uygun gördük. Ekler kısmında Azerbaycan sahasında halk hikâyeciliği ve âşık sanatıyla ilgili çalışma yapmış önde gelen halkbilimcilerinin hayatlarım ve yayınlanmış eserlerine değindik.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY İt was found convenient to examine this work entitled“Azerbaijanian Folk Storytellers and Repertoire”under an introductory part and three topics. İn the introduction, the meaning of the word of“story”, the process of spreading of stories in Tuskish literature, classical poetry, the ways of emergence of folk stories in oral tradition are dealt with separately. Moreover, the wasons behind the explanation of the word“story”in bard poetic tradition by the word epopee in the region of Azerbaijan unlike that of Turkey are investigated. In the first part, the determination of folk stories in Azerbaijan, besides academic work both directly related to folk in the region of Azerbaijan, Turkey, Russia and Europe and as regards the classification of folk stories are mentioned. In the second part, the stages of development of the tradition of folk storytelling in the region of Azerbaijan, and the ways of emergence of folk stories classified to-date, especially thoso produced by party orders after the bolshevik revolution are studied. İn the third part, the process of transition of storytellers from wandering minstrel tradition to that of bard, the manner of storytelling spesific to bard storytellers, music and dance in folk storytelling, the relationship between master and student bardic environments that have come into being in the region of Azerbaijan and the lives and repertoire of leading bard storytellers of these environments are studied. The bibliography includes the sources that are appealed to besides the ones related to the subject matter.İn appendix the lives and published work of leading scholars who studied folk storytelling and bardic art in the region of Azerbaijan are mentioned.