Çok boyutlu Başarı Korkusu Ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması ve başarı korkusu ile kendini kurgulama düzeyi arasındaki ilişki
Adaptation of multidimensional fear of success scale to Turkish and relationship between fear of success and self-monitoring level
- Tez No: 98569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu araştırmada ilk olarak batı kültüründe kullanılmış olan çok boyutlu başarı korkusu ölçeğinin Türk toplumunda uygulandığında elde edilen sonuçların çok boyutlu olup olmadığına bakılmıştır. Daha sonra başarı korkusu ve kendini kurgulama düzeyi açısından özel sektör ve öğrencilerde nasıl bir dağılım gösterdiği incelenmiştir. Araştırmada 111 kız, 108 erkek öğrenciye ve özel bankada yönetici konumunda olan 67 kadın, 64 erkek çalışana, devlet bankasında yönetici konumunda olan 51 kadın, 85 erkek çalışana ulaşılmıştır. Araştırmaya toplam 486 denek katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Başarı Korkusu Ölçeği ve Kendini Kurgulama Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada ilk olarak başarı korkusunun çok boyutluluğunu tespit etmek için verilere faktör analizi uygulanmıştır. Elde edilen boyutlarda cinsiyete ve statüye göre anlamlı farklılığın olup olmadığını ortaya koymak için de verilere MANOVA uygulanmıştır. Daha sonra başarı korkusu ve kendini kurgulama ölçeğinden alınan puanların statü (özel sektör, devlet sektörü ve öğrenci) ve cinsiyete bağlı olarak nasıl değiştiğini ortaya koymak için 2x3 faktörlü deney desenine uygun varyans analizi uygulanmıştır.m Araştırmanın ilk bölümünde, toplumumuzda da başarı korkusunun batı toplumundaki gibi çok boyutlu olduğu ve dört boyuttan oluştuğu görülmüştür. Elde edilen boyutlar; başarının sosyal sonuçları, başarıyı yadsıma, kaygı ve başarıdan kaçınma olarak adlandırılmıştır. Araştırmanın sonuçları, çok boyutlu başarı korkusu ölçeğini kullanarak dört boyut elde eden Hyland ve Dann (1988) çalışması ile paralellik göstermektedir. Araştırmanın diğer bölümlerinde devlet sektöründe çalışanların özel sektör çalışanlarından ve üniversite öğrencilerinden daha fazla başarı korkusuna sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca cinsiyetler açısından karşılaştırıldıklarında; devlet sektöründeki kadınlar erkeklere kıyasla daha fazla başarı korkusuna sahiplerken özel sektör çalışanlarında ve üniversite öğrencilerinde tam tersi bir durum gözlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; kendini kurgulama düzeyi yüksek olan bireylerin başarı korkusu düzeylerinin de yüksek olduğu; buna paralel olarak kendini kurgulama düzeyi düşük olan bireylerin ise başarı korkusu düzeylerinin düşük olduğu bulunmuştur. Yapılan bu araştırmada elde edilen sonuçlar diğer yazılı kaynakların ortaya koyduğu bilgiler doğrultusunda değerlendirilip, tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The present study was undertaken to find out whether the fear of success scale adapted to Turkish, tap the same multidimensional constuct obtained in other research. Differences of fear of success level among university students and employees working in the manager positions at state and private banks were also investigated. In addition to working status, the effects of gender roles on fear of success were examined. Another aim of the study was to answer the question of whether the level of fear of success varies in relation to high and low self-monitoring trait. In the study 111 female, 108 male students; at the private banks 67 female, 64 male and at the state banks 51 female 85 male employees in the manager position were reached. Totally 486 subjects participated in the research. Fear of Success was measured by the Concern Over the Negative Consequences of Success Scale(CONCOS) and the level of the self monitoring trait was measured by the Self-Monitoring Scale. Data from the CONCOS scale were factor analyzed and four factors with eigen values greater than one were extracted. Six items were loaded on the first factor and since all the items had been related to negative reactions from other people, it was called Social Consequences of Success. This factor covered the same items as the studies in the fear of success literature. For factor two, there were six items. These items related both to the denial of personal contribution in the achievement and to increased pressures that might be placed on a person subsequent to success. This factor differs from thecorresponding factor in other studies since it was composed of the two dimensions which were covered in orthogonal factors. This factor was titled as Denial of Success. The third factor, labeled as Anxiety, was congruent with the research findings; there were three items with significant loadings. On the other hand, only two items were loaded on the fourth factor; which was labeled as Success-Avoidance, since the items had been related to self- inhibition of outperforming others. This factor appears as a separate and different factor when compared with the results of other studies. Data were analyzed by 2 (sex) x 3 (working status: state, private, student) AN OVA. Result revealed that female managers employed at state banks were significantly higher on fear of success than male managers. On the other hand, an opposite pattern was observed among the managers employed at the private banks, with males having a higher fear of success when compared to females. Futhermore, the results indicated that the employees had a higher level of fear of success than the university students. The subjects recruited for the study were divided into two groups labeled as high and low self-monitors in relation to their obtained scores on the Self-Monitoring Scale. As expected, high self-monitors were significantly higher on fear of success when compared to low self-monitors.