Pelvik rehabilitasyonun prematür ejakülasyon hastalarında ejakülasyon süresine etkisi
The effect of pelvic rehabilitation on ejaculation time in patients with premature ejaculation
- Tez No: 985708
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ONGÜN, DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ ŞENEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Perineal bölgeye uygulanan nöromüsküler transkütanöz elektrik stimülasyonunun (TES), yaşam boyu prematür ejakülasyon (PE) hastalarında ejakülasyon süresi üzerine olan etkisini ve düzenli uygulama ile ilişki öncesi isteğe bağlı kullanımın etkinlik farkını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif, tek-kör, randomize çalışmamıza yaşam boyu PE'si olan 103 erkek hastadan kriterleri karşılayan 47'si dahil edildi. Pelvik rehabilitasyon (PR) grubunda hastalar 3 ay boyunca düzenli pelvik taban kas egzersizlerine (PTKE) ek olarak düzenli perineal TES uyguladı (n = 12). On-demand (OD) grubunda ise hastalar düzenli PTKE yaparken, istedikleri bir ilişki öncesi perineal TES uyguladı (n = 30). Tedavi öncesi ve sonrası IELT, PEDT ve IIEF-5 skorları değerlendirildi. Bulgular: Başlangıçta iki grup arasında demografik veriler ve klinik skorlar benzerdir. PR grubunda IELT 26,9 ± 19,0 saniyeden 82,1 ± 54,3 saniyeye yükselerek %205 artış gösterdi (p = 0,001). PEDT 18,4 ± 1,6'dan 12,8 ± 5,1'e düştü (p = 0,005) ve IIEF-5'te anlamlı artış izlendi (p = 0,015). OD grubunda IELT 29,9 ± 17,0 saniyeden 47,3 ± 33,9 saniyeye çıkarak %58 artış sağladı (p = 0,001). PEDT 18,4 ± 1,9'dan 17,1 ± 3,4'e düştü (p = 0,008); IIEF-5 değişmedi. Gruplar arası karşılaştırmada tedavi sonu IELT'ler arasındaki fark anlamlı değilken (p = 0,057); IELT artışı (p = 0,009), IELT oranı (p = 0,001) ve PEDT düşüşü (p = 0,005) PR grubunda belirgin daha yüksekti. Sonuç: Her iki TES kullanım biçimi de yaşam boyu PE'de IELT'yi artırıp PEDT skorunu azaltmaktadır; ancak düzenli uygulamanın yer aldığı PR protokolü tüm parametrelerde daha üstün bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the effect of neuromuscular transcutaneous electrical stimulation (TES) applied to the perineal region on ejaculation latency in patients with lifelong premature ejaculation (PE), and to compare the efficacy of regular use with on-demand use prior to intercourse. Material and Method: This prospective, single-blind, randomized study included 47 of 103 male patients with lifelong PE who met the eligibility criteria. In the pelvic rehabilitation (PR) group, patients performed pelvic floor muscle training (PFMT) combined with regular perineal TES for 3 months (n = 12). In the on-demand (OD) group, patients performed PFMT and applied perineal TES before intercourse whenever desired (n = 30). Intravaginal ejaculation latency time (IELT), Premature Ejaculation Diagnostic Tool (PEDT), and International Index of Erectile Function-5 (IIEF-5) scores were assessed before and after treatment. Results: Baseline demographic data and clinical scores were similar between the groups. In the PR group, IELT increased from 26.9 ± 19.0 to 82.1 ± 54.3 seconds, representing a 205% improvement (p = 0.001). PEDT decreased from 18.4 ± 1.6 to 12.8 ± 5.1 (p = 0.005), and a significant increase in IIEF-5 was observed (p = 0.015). In the OD group, IELT increased from 29.9 ± 17.0 to 47.3 ± 33.9 seconds, corresponding to a 58% improvement (p = 0.001). PEDT decreased from 18.4 ± 1.9 to 17.1 ± 3.4 (p = 0.008), while IIEF-5 showed no change. Between-group comparison showed no significant difference in post-treatment IELT (p = 0.057); however, the increase in IELT (p = 0.009), the IELT ratio (p = 0.001), and the reduction in PEDT (p = 0.005) were all significantly greater in the PR group. XIV Conclusion: Both TES application strategies improve IELT and reduce PEDT scores in lifelong PE; however, the PR protocol involving regular TES use demonstrated superior outcomes across all evaluated parameters.