Yapay zeka ile ESG skorlarının analizi ve yatırım kararlarına etkisi
Artificial intelligence-based analysis of ESG scores and their impact on investment decisions
- Tez No: 985738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, büyük şirketlerin yan kuruluşlarına verilen Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) puanlarının fonların yatırım kararları üzerindeki etkisini sistematik olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Temel hedef, özellikle risk yönetimi, sürdürülebilirlik ve uzun vadeli finansal performansla ilgili olarak, ESG puanlarının fon portföylerini ve yatırım stratejilerini şekillendirmedeki rolünü incelemektir. ESG metriklerinin artan önemi, fon yöneticilerinin karar alma süreçlerinde değişiklik yapılmasını gerektirmekte olup, ESG puanına sahip şirketlerin yatırım portföylerine nasıl dahil edildiklerinin derinlemesine değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu araştırma, büyük kurumsal varlıkların yan kuruluşlarının özel katkılarını araştıracak ve bu yan kuruluşların, genel fon değerlemesindeki rollerini inceleyecektir. Yan kuruluşlara odaklanarak, çalışma bireysel iş birimlerinin sürdürülebilirlik performanslarının geniş yatırım manzarasını nasıl etkilediğini vurgulayacaktır. ESG puanlarının risk azaltma, sürdürülebilirlik hedefleriyle uyum ve uzun vadeli getirileri maksimize etme önemi bu analizin merkezinde olacaktır. Ayrıca, çalışma, ESG puanına sahip olmayan şirketlere yapılan yatırımlarla ilişkili potansiyel riskleri değerlendirecek ve bu tür puanların olmamasının yatırım stratejileri üzerindeki etkisini inceleyecektir. Araştırmanın temel bir bileşeni, fon yöneticilerinin ESG puanına sahip olan ve olmayan şirketleri değerlendirirken kullandıkları karar verme kriterlerinin incelenmesi olacaktır. Bu puanların portföy kompozisyonunu ve yatırım önceliklendirilmesini nasıl etkilediği araştırılacaktır. Çalışma ayrıca, finans sektöründe sürdürülebilirlik için geniş çaplı sonuçları ele alacak, özellikle ESG düşüncelerinin geleneksel finansal performans metrikleriyle nasıl kesiştiğini tartışacaktır. Sonuç olarak, bu araştırma, ESG puanlarının fonların yatırım stratejilerini şekillendirme rolü hakkında kapsamlı bir anlayış sağlamayı amaçlamaktadır. Büyük firmaların yan kuruluşlarına odaklanarak, bu çalışma ESG yatırımları üzerine büyüyen bilgi birikimine katkıda bulunacak ve bu metriklerin fon performansı, karar alma süreçleri ve yatırım portföylerinin uzun vadeli başarısı üzerindeki etkilerine dair içgörüler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to systematically analyze the impact of Environmental, Social, and Governance (ESG) scores assigned to subsidiaries of large corporations on the investment decisions of funds. The primary objective is to examine the role of ESG scores in shaping fund portfolios and investment strategies, particularly in relation to risk management, sustainability, and long-term financial performance. The growing importance of ESG metrics necessitates a shift in the decision-making processes of fund managers, requiring a thorough evaluation of how companies with ESG scores are incorporated into investment portfolios.This research explores the specific contributions of corporate subsidiaries and investigates their roles in overall fund valuation. By focusing on subsidiaries, the study highlights how the sustainability performance of individual business units influences the broader investment landscape. At the core of the analysis is the importance of ESG scores in mitigating risk, aligning with sustainability goals, and maximizing long-term returns. Moreover, the study evaluates the potential risks associated with investing in companies lacking ESG scores and examines how the absence of such ratings affects investment strategies.A key component of the research is the investigation of the decision-making criteria fund managers use when evaluating companies with and without ESG ratings. The impact of these scores on portfolio composition and investment prioritization is analyzed. The study also addresses broader implications for sustainability in the financial sector, particularly how ESG considerations intersect with traditional financial performance metrics.In conclusion, this research aims to provide a comprehensive understanding of the role ESG scores play in shaping fund investment strategies. By focusing on the subsidiaries of large corporations, the study contributes to the growing body of knowledge on ESG investing and offers insights into the influence of these metrics on fund performance, decision-making processes, and the long-term success of investment portfolios.