Nitrogliserin infüzyonu ile tedavi edilen akut kardiyojenik pulmoner ödemli hastalarda, vücut kitle indeksinin tedavi başarısına etkisi
The effect of body mass index on the success oftreatment in patients with acute cardiogenic pulmonary edema treated with nitroglycerin infusion
- Tez No: 985798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM TAHA SERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Kardiyoloji, Emergency Medicine, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Akut kardiyojenik pulmoner ödem (AKPÖ) ile acil servise başvuran hastalarda kalp ön yükünü azaltmak amacıyla nitrogliserin infüzyonu kullanılmaktadır. Çalışmamızda Nitrogliserin uygulanan hastalarda, kilo, boy ve vücut kitle indeksi (VKİ) değerlerinin tedavi başarısı üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Yöntem: Bu prospektif, tanımlayıcı ve gözlemsel çalışmada, 15 Haziran 2024 ile 15 Haziran 2025 tarihleri arasında Aksaray Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servis Kliniği'ne AKPÖ nedeniyle başvuran 18 yaş ve üstü hastaların verileri değerlendirilmiştir. Hastaların kilogram başına düşen optimal nitrogliserin dozları üzerinden tedavi başarısı analiz edilmiş; bununla birlikte antropometrik parametrelerin (kilo, boy, VKİ) tedavi sonuçlarına etkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 108 hasta dahil edilmiştir. ROC (Receiver Operating Characteristic) analizi sonucunda elde edilen AUC (Area Under the Curve) değeri 0.857 olup, nitrogliserin dozunun tedavi yanıtını öngörmede yüksek ayırıcı güce sahip olduğu gösterilmiştir. Youden indeksi kullanılarak hesaplanan optimal cut-off değeri 28.0 μg/kg olarak belirlenmiş ve bu eşik değerin, tedavi yanıtının en doğru şekilde öngörülebildiği nokta olduğu saptanmıştır. Bu cut-off değerinde duyarlılık %86.5, özgüllük ise %75.0 olarak tespit edilmiştir. Sonuçlar: Bu çalışma, AKPÖ'lü hastalarda VKİ'nin nitrogliserin tedavisine yanıtta belirleyici bir faktör olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Nitroglycerin infusion is used to reduce cardiac preload in patients presenting to the emergency department with acute cardiogenic pulmonary edema (ACPE). In our study, we analyzed the effects of weight, height, and BMI values on treatment success in patients receiving nitroglycerin. Methods: In this descriptive observational study, data from patients aged 18 years and older who presented to the Emergency Department Clinic of Aksaray Training and Research Hospital due to ACPE (Acute Cardiogenic Pulmonary Edema) between June 15, 2024, and June 15, 2025, were evaluated. Treatment success was evaluated based on the optimal nitroglycerin dose per kilogram of body weight; additionally, the effect of weight, height, and BMI on treatment success was examined. Results: A total of 108 patients were included in our study. The AUC (Area Under the Curve) value obtained from the ROC (Receiver Operating Characteristic) analysis was 0.857, indicating that the nitroglycerine dose has high discriminatory power in predicting treatment response. The optimal cut-off value calculated using the Youden index was determined to be 28.0 μg/kg, and this threshold value was found to be the point at which the treatment response could be predicted most accurately. At this cut-off value, sensitivity was determined to be 86.5% and specificity.