Genel lineer regresyon modelinde geometrik kavramların kullanımı
The use of geometric concepts in the general linear regression model
- Tez No: 985811
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde teze bir giriş verilerek matris teorisi ve bunun lineer modellerde kullanılması üzerine bazı bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde lineer regresyon modelleri ve lineer modellerde tahmin edilebilirlikle ilgili temel bilgilerden söz edilmiştir. Üçüncü bölümde lineer modeller ve parameter tahminleri arasındaki ilişkiler açıklanmış bunlara geometrik yaklaşımlar yapılmıştır. Bu bölümde özellikle tam ranklı modeller üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde sonuç ve öneriler verilmiştir. Beşinci bölümde kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, an introduction to the thesis is given. In the introduction, some information on matrix theory and its use in linear models is given. In the second chapter, it is given linear regression models, hypothesis tests and some basic informations about estimability in linear models. In the third chapter, the relationships between the linear models and parameter estimations in these models are explained and geometric approaches have been given about them. In this section, firstly the models with full rank models are emphasized. In the fourth chapter, it is given some results and suggestions. Finally, it is listed some references in fifth chapter.