İstilacı yeni bir tür pasifik istiridyesinin (crassostrea gigas) doğu karadeniz'de dağılımı ve bazı biyo-ekolojik özellikleri
Distribution and some bio-ecological characteristics of a new invasive pacific oyster (crasostrea gigas) in the eastern black sea region
  1. Tez No: 985810
  2. Yazar: EMİNCAN GÖZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Pasifik istiridyesi Crassostrea gigas pasifik orjinli bir çift kabuklu türü olup, oldukça yüksek bir ticari değere sahiptir. Dünyanın birçok bölgesinde yetiştiriciliği yapılmakta olan bu tür, dünyada en çok üretilen çift kabuklu türüdür. Değişen çevresel koşullara karşı sahip olduğu yüksek adaptasyon yeteneği, hızlı büyüme kabiliyeti ve güçlü üreme potansiyeli nedeniyle de istilacı bu türün yayılım alanı hayli geniştir. Bu tez çalışmasında, C. gigas türünün Doğu Karadeniz bölgesindeki varlığı SCUBA ve ABC dalış yöntemi kullanılarak araştırılmış, var olan bölgelerde örneklemeler yapılmıştır. Örneklenen C. gigas türünün dağılımları, yoğunlukları, morfometrik özellikleri ve besin madde bileşenleri araştırılmıştır. Çalışma süresi boyunca 673 adet birey örneklenmiştir. Örneklenen bireylerde kabuk boyu (KB), kabuk eni (KE), kabuk kalınlığı (KK), kabuk ağırlığı (KW), toplam ağırlık (W) ve et ağırlığı (EW) ölçümleri yapılmıştır. Kabuk boylarının 11.87 – 157 mm arasında değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Kabuk boyu ve ağırlık arasındaki ilişki W = 0.0021KB2.4039 olarak hesaplanmış ve büyümenin negatif allometrik olduğu belirlenmiştir. Örneklemenin yapıldığı Fatsa, Giresun ve Ünye bölgelerindeki türün biokütlesi sırasıyla 0.7-0.3 ve 0.5 Kg/m2 olarak ve yoğunluğu ise 6.9-5.5 ve 5.2 N/m2 olarak hesaplanmıştır. Türünün besin madde bileşenlerinden protein değeri %13.64, lipit değeri %7.46, nem değeri % 76.96 ve kül değeri % 1.94 olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, türün Karadeniz'in Türkiye kıyılarını yoğun bir şekilde istila etmeye başladığı ve bu bölgeye adaptasyon sağlayıp üreyebildiği değerlendirilmektedir. Dolayısıyla, bu türün yakın gelecekte Karadeniz'de nasıl bir dağılım göstereceği, bölgedeki yayılma potansiyelinin ve ekosisteme etkisinin araştırılması büyük önem arz etmektedir. Türün bölgeye sağlıklı bir şekilde adapte olması ve ekosistemde uyum içinde varlığını sürdürebilmesi halinde, Karadeniz'deki balıkçılık ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağı da öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Pacific oyster Crassostrea gigas is a bivalve species native to the Pacific Ocean with significant commercial value. It is cultivated in many parts of the world and is the most widely produced bivalve species globally. Due to its high adaptability to changing environmental conditions, rapid growth ability, and strong reproductive potential, this invasive species has a wide range of distribution. In this thesis study, the presence of C. gigas in the Eastern Black Sea region was investigated using SCUBA and ABC diving methods, and sampling was carried out in areas where the species was found. The distributions, densities, morphometric characteristics, and nutrient compositions were analyzed for C. gigas. During the study period, 673 individuals were sampled. Measurements of shell length (SL), shell width (SW), shell thickness (ST), shell weight (SHW), total weight (TW), and meat weight (MW) were taken for the sampled individuals. It was found that shell lengths varied between 11.87 mm and 157 mm. The relationship between shell length and weight was calculated as W = 0.0021SL2.4039, indicating negative allometric growth. The biomass of the species in the sampled regions Fatsa, Giresun, and Ünye was calculated as 0.7, 0.3, and 0.5 kg/m², respectively, and the density as 6.9, 5.5, and 5.2 N/m², respectively. The nutritional composition of the species was found to be 13.64% protein, 7.46% lipid, 76.96% moisture, and 1.94% ash. In conclusion, it is assessed that the species has started to intensely invade the Turkish coasts of the Black Sea and is able to adapt and reproduce in the region. Therefore, it is of great importance to study how this species will spread in the Black Sea in the near future, as well as its potential for expansion and its impact on the ecosystem. If the species successfully adapts and harmoniously integrates into the ecosystem, it is projected to contribute significantly to the fishing economy in the Black Sea.