Ordu ilinde ek besleme (şurup) süresi ve miktarının bal arılarının fizyolojik ve davranışsal özelliklerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of supplementary feeding (syrup) duration and amount on physiological and behavioral characteristics of honey bees in ordu province
- Tez No: 985812
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
Özet
Türkiye uygun ekolojisi, koloni sayısı, zengin florası ve çeşitli bal arısı genotiplerine sahip olması bakımından önemli arıcılık potansiyeline sahiptir. Buna rağmen koloni başına bal verimi istenilen düzeyde olmayıp dünya ortalamasının bile altındadır. Bal üretiminde, koloni yönetim biçimi ve kullanılan genotip ne olursa olsun temel amaç, kolonilerin yoğun nektar akımı dönemine güçlü girmelerini sağlamaktır. Bal arısı kolonileri doğal beslenmelerinin yanında ek beslemeye de ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle de bal arısı kolonilerden daha yüksek verim alınabilmesi için; arıların gereksinim duyduğu ek besin maddelerinin kritik dönemlerde ihtiyacı karşılayacak miktarda arılara verilmesi çok önemlidir. Bal arısı kolonilerinde ana arının yumurtlamaya teşvik edilebilmesi, kuluçka faaliyetinde artış sağlanabilmesi, koloni popülasyonunun arttırılabilmesi, yoğun nektar alımı öncesinde arı kolonilerinin güçlendirilebilmesi ve arıların nektar-polen kaynaklarından daha etkin biçimde yararlanabilmesi için ek besleme yapılmalıdır. Çalışma Ordu ili ekolojik şartlarında Arıcılık Araştırma Enstitüsü'nde yürütülmüştür. Çalışmada 20 adet koloni (5 kovan x 4 grup) kullanılmış ve bu kolonilere kız kardeş ana arılar verilerek eşitleme yapılmıştır. Daha sonra 20 koloni şansa bağlı olarak 5'erli koloniler halinde 4 gruba ayrılmıştır. Birinci gruptaki kolonilere 5 gün, ikinci gruptaki kolonilere 10 gün, üçüncü gruptaki kolonilere 15 gün arayla ek besleme (şurup) yapılmış olup dördüncü grubu oluşturan kontrol grubuna ise herhangi bir ek besleme yapılmamıştır. Çalışmada grupların arılı çerçeve sayısı; birinci grupta 11.02 adet, ikinci grupta 9,70 adet, üçüncü grupta 9,00 adet ve kontrol grubunda ise 8,76 adet olarak belirlenmiş olup aralarındaki farklılık önemli bulunmuştur (P<0.05). Kuluçka etkinliği bakımından gruplar arasındaki farklılıklar önemli bulunmuş (P<0.05) olup birinci grupta 5842,41 cm2/koloni, ikinci grupta 5255,48 cm2/koloni, üçüncü grupta 4856,70 cm2/koloni ve kontrol grubunda da 4105,11 cm2/koloni olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda bal verimi birinci grupta 17,54 kg/koloni, ikinci grupta 13,76 kg/koloni, üçüncü grupta 10,62 kg/koloni ve kontrol gurubunda da 7,40 kg/koloni olarak tespit edilmiştir. Kolonilerde yapılan ek beslemenin süresi azaldığında ve buna bağlı olarak da miktarı arttığında kolonilerin arılı çerçeve sayısı, kuluçka üretim etkinliği dolayısıyla da bal verimi önemli derecede artmıştır. İncelemeler sonucunda, hastalık etmeni oluşturabilecek Nosema sporlarının sayısının belirlenen limit değerlerin altında olduğu tespit edilmiştir. Varroa sayıları incelendiğinde; bal hasadı yapıldıktan sonra yapılan analizlerde Varroa oranlarının başlangıçta yapılan ölçümlere göre oransal önemli miktarlarda artış gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has an important beekeeping potential in terms of its favourable ecology, number of colonies, rich flora and various honey bee genotypes. Nevertheless, honey yield per colony is not at the desired level and is even below the world average. In honey production, regardless of the colony management style and the genotype used, the main objective is to ensure that the colonies enter the period of intense nectar flow strongly. Honey bee colonies need additional feeding in addition to their natural nutrition. For this reason, in order to obtain higher yields from honey bee colonies; it is very important to provide the bees with the additional nutrients required by the bees in critical periods. In honey bee colonies, supplementary feeding should be done in order to encourage the queen to lay eggs, to increase the incubation activity, to increase the colony population, to strengthens the bee colonies before intensive nectar intake and to enable the bees to utilise the nectar-pollen resources more effectively. The study was carried out in Beekeeping Research Institute under the ecological conditions of Ordu province. In the study, 20 colonies (5 hives*4 groups) were used and these colonies were equalised by giving sister queens. Then, 20 colonies were divided into 4 groups of 5 colonies by chance. The colonies in the first group were given supplementary feeding (syrup) for 5 days, the colonies in the second group for 10 days, the colonies in the third group for 15 days and the control group, which constituted the fourth group, was not given any supplementary feeding. In the study, the number of frames with bees in the groups was determined as 11.02 in the first group, 9.70 in the second group, 9.00 in the third group and 8.76 in the control group and the differences were found significant (P<0.05). The differences between the groups in terms of brood efficiency were found significant (P<0.05) and were determined as 5842.41 cm2/colony in the first group, 5255.48 cm2/colony in the second group, 4856.70 cm2/colony in the third group and 4105.11 cm2/colony in the control group. Honey yield was also determined as 17.54 kg/colony in the first group, 13.76 kg/colony in the second group, 10.62 kg/colony in the third group and 7.40 kg/colony in the control group. When the duration of supplemental feeding in colonies was reduced and the amount was increased, the number of bee-infested frames, brood production efficiency, and thus honey yield were significantly increased. Analysis revealed that the number of Nosema spores, which can cause disease, was below established limits. When Varroa populations were examined, analyses conducted after the honey harvest revealed a significant increase in Varroa populations compared to initial measurements.