Konvansiyonel veya total neoadjuvan kemoradyoterapi uygulanan rektum kanseri hastalarında preoperatif sarkopeni ve Gustave Roussy İmmün Skorunun erken ve uzun dönem cerrahi sonuçlar üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the impact of preoperative sarcopenia and Gustave Roussy Immune Score on early and long-term surgical outcomes in rectal cancer patients who recei̇ved conventional or total neoadjuvant chemoradiotherapy
- Tez No: 985850
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER SÖZÜTEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, konvansiyonel (Standart) ve total neoadjuvan kemoradyoterapi (TNT) uygulanan rektum kanseri hastalarında preoperatif dönemde gelişen sarkopeni ve Gustave Roussy İmmün Skoru (GRIm Skoru) arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve bu parametrelerin cerrahi sonrası erken ve uzun dönem sonuçlara etkisini ortaya koymak ve iki grubu karşılaştırmalı olarak analiz etmek. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel kohort olarak planlanan bu araştırma, 2017–2025 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Tıp Fakültesi, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde rektum kanseri nedeni ile preoperatif dönemde standart veya total neoadjuvan tedaviyi takiben küratif cerrahi uygulanan 96 hastayı kapsamaktadır. Hastaların demografik, laboratuvar ve radyolojik verileri hastane bilgi yönetim sistemi ve PACS arşivinden elde edildi. Neoadjuvan tedavi öncesi ve preoperatif bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerinden üçüncü lomber vertebra (L3) düzeyinde psoas kas indeksi (PMI) ve kas dansitesi (Hounsfield Unit, HU) ölçülerek karşılaştırmalı olarak sarkopeni varlığı değerlendirildi. Albumin, laktat dehidrogenaz (LDH) ve nötrofil/lenfosit oranı (NLR) değerlerinden GRIm skoru hesaplandı. Hastaların genel sağkalımları hesaplandı. Postoperatif ilk 30 gün içindeki komplikasyonlar Clavien–Dindo sınıflamasına göre derecelendirildi. Operasyon tarihi itibari ile erken dönem ve geç dönem komplikasyonların , hastane servis yatışı ve yoğun bakım yatış sürelerinin verileri HBYS sisteminden taranarak elde edildi. Bulgular: Çalışma grubu medyan yaşı 60.0±9.8 yıl olmak üzere tüm hastaların 64'ü (%66.7) erkekti. Tedavi protokollerine göre hastaların 54'ü standart nCRT, 42'si TNT grubunda yer aldı. TNT grubunun medyan yaş ortalaması istatistiksel anlamlı daha düşüktü (p=0.002), LDH düzeyleri daha yüksekti (p=0.017). Cinsiyet dağılımı ile Hipertansiyon (HT) ve Koroner Arter Hastalığı (KAH) dışındaki komorbiditelerde gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Her iki grupta da neoadjuvan tedavi sürecinin PMI ve HU üzerinde anlamlı bir değişikliğe yol açmadığı görüldü. Ancak ameliyat öncesi dönemde TNT grubunun PMI değerleri sağ, sol ve ortalama ölçümlerde anlamlı olarak daha yüksekti (p<0.05). HU değerlerinde ise sayısal üstünlük olmasına rağmen istatistiksel anlamlılık yoktu. Tüm popülasyonda yaş ile PMI/HU arasında negatif, PMI ile HU arasında pozitif korelasyon saptandı. Postoperatif komplikasyon dağılımları (erken/geç dönem ve Clavien-Dindo sınıflaması) tedavi grupları arasında anlamlı farklılık göstermedi. Medyan sağkalım 81.6±2.2 ay olup olarak bulundu. Tedavi protokolleri, GRIm skoru ya da komplikasyon varlığının genel sağkalım üzerinde anlamlı etkisi saptanmadı. Mevcut verilerle ROC analizi ile uygun bir eşik değeri belirlenememesi nedeniyle iki grup arasında sarkopeni açısından karşılaştırma yapılamadı ancak hastaların tamamının sarkopenik olduğu belirlendi. Tartışma ve Sonuç: Mevcut tedavi protokolleri değerlendirildiğinde rektum kanseri nedeni ile neoadjuvan tedavi uygulanan hastalarda sarkopeni ve prognostik immun skorlar açısından farklılık saptanmadı. Ek olarak bu durum hastaların postoperatif dönemdeki prognozlarına yansımış olup genel sağkalım açısından da anlamlı fark bulunmadığı gözlendi. Vücut kompozisyonu analizinde ise yaşın hem kas kütlesi hem de kas kalitesi ile güçlü negatif ilişkisi doğrulanmış; TNT grubunun daha yüksek preoperatif PMI değerlerine sahip olduğu belirlendi. Neoadjuvan tedavi süresince PMI ve HU değerlerinde anlamlı kayıp izlenmedi. Sonuç olarak bu kohort çalışmada her iki tedavi stratejisinin benzer cerrahi sonuçlar verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study is to evaluate the relationship between preoperative sarcopenia and the Gustave Roussy Immune Score (GRIm Score) in rectal cancer patients who received conventional (Standart) or total neoadjuvant chemoradiotherapy (TNT), to investigate the impact of these parameters on early and long-term postoperative outcomes, and to perform a comparative analysis between the two groups. Materials and Methods: This retrospective and observational study includes 96 patients diagnosed with rectal cancer between 2017 and 2025 at the Department of General Surgery, University of Health Sciences, Adana Faculty of Medicine, Adana City Training and Research Hospital, who underwent curative total mesorectal excision (TME) following either conventional or total neoadjuvant therapy. Demographic, laboratory, and radiological data of patients who did not receive enteral nutritional support were obtained from the hospital information management system and the PACS archive. Sarcopenia was evaluated comparatively by measuring the psoas muscle index (PMI) and muscle density (Hounsfield Unit, HU) at the level of the third lumbar vertebra (L3) on pre-neoadjuvant and preoperative computed tomography (CT) images. The Gustave Roussy Immune (GRIm) Score was calculated based on serum albumin, lactate dehydrogenase (LDH), and neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) values. Overall survival was determined by considering the patients' dates of death and their most recent hospital visits. Postoperative complications within the first 30 days were classified according to the Clavien–Dindo grading system. Data on early and late postoperative complications, as well as lengths of hospital stay and intensive care unit stay from the date of surgery, were retrieved from the hospital information management system (HBYS). Results: In this retrospective study, 96 patients who underwent surgery for rectal cancer between 2017 and 2025, had received neoadjuvant therapy, and had no enteral nutritional support were analyzed. The mean age of the patients was 60.0±9.8 years, and 66.7% were male. According to treatment protocols, 54 patients were classified into the Standard Neoadjuvant group and 42 into the Total Neoadjuvant Therapy (TNT) group. The TNT group had a significantly lower mean age (p=0.002) and higher LDH levels (p=0.017). No significant differences were observed between the groups in terms of gender or comorbidities other than hypertension and coronary artery disease. Neoadjuvant therapy did not lead to significant changes in psoas muscle index (PMI) or muscle density (HU) in both groups. However, in the preoperative period, the TNT group had significantly higher PMI values in right, left, and mean measurements (p<0.05). Although HU values were numerically higher in the TNT group, the difference did not reach statistical significance. Across the entire cohort, age showed a negative correlation with both PMI and HU, while PMI and HU were positively correlated. Postoperative complications (early/late and Clavien–Dindo classification) did not differ significantly between the treatment groups. The mean overall survival was 81.6 months, with a 5-year survival rate of 92.94%. Treatment protocol, GRIm score, and the presence of complications were not associated with overall survival. According to the cut-off values proposed by Hamaguchi et al., all patients were classified as sarcopenic, and an optimal threshold could not be determined using ROC analysis based on the available data. Therefore, a comparison between the two groups in terms of sarcopenia could not be performed; however, it was determined that all patients were sarcopenic. Conclusion: This study aimed to compare the effects of Conventional Neoadjuvant Therapy and Total Neoadjuvant Therapy (TNT) protocols on clinical characteristics, inflammatory markers, body composition (PMI–HU), and long-term survival in patients with locally advanced rectal cancer (LARC). Patients in the TNT group were found to begin treatment at a younger age and with lower comorbidity rates, suggesting a physically more favorable patient selection. However, no significant difference in overall survival was observed between the two treatment protocols (p=0.880). Among inflammatory markers, the GRIm score did not differ between the groups and showed no prognostic value for survival. Body composition analysis confirmed a strong negative relationship between age and muscle mass and muscle quality both, and the TNT group demonstrated higher preoperative PMI values. No significant loss in PMI or HU was observed during the neoadjuvant treatment period. In conclusion, this study indicates that both treatment strategies yield comparable oncological outcomes in this cohort.