The Effect of Morningness-Eveningness and Time of Day on Risk Taking Behaviour
Risk Alma Davranışında Sirkadyen Tercihin ve Günün Zamanının Etkisi
- Tez No: 985849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JUDITH LUNN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Lancaster Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Akşamcı sirkadyen ritm genellikle risk alma davranışıyla ilişkilidir ve günün saati ile kronotipin tutarsızlığı risk alma davranışlarını artırabilir. Risk alma davranışı akşam tipleri için sabah saatlerinde artarken, sabah tipleri için öğleden sonra artabilir. Mevcut çalışmada, Sabah Akşam Anketi (MEQ) ile ölçülen sirkadiyen ritmin (24 sabah tipi sorusuna karşı 29 akşam tipi sorusu ve günün saati (sabah saati için 09:00 - 11:00; öğleden sonra saati için 13:00 - 18:00) Balon Analog Risk Görevi (BART) ile ölçülen risk alma davranışı üzerindeki etkisi test edilmiştir. Sabah tipi 10 kişi sabah, 14 kişi öğleden sonra değerlendirilirken, akşam tipi 13 kişi sabah, akşam tipi 16 kişi ise öğleden sonra değerlendirildi. Katılımcıların geri kalanı ne sabah insanı ne gece insanı olarak tanımlanan orta seviye sirkadyen ritme sahipti. Üniversite öğrencileri arasında sabah insanı olarak tanımlanan grup özellikle öğleden sonra ölçümlerinde yeterli sayıda değildi. Orta seviye insanlardan 6'sı öğleden sonra grubuna ve bunlardan 1'i sabah grubuna eklendi. ANOVA sonuçlarına göre kronotipin, günün saatinin, yaşın, cinsiyetin risk alma davranışı üzerinde önemli etkileri olmadığını gösterdi. İlginç bir şekilde, ülkenin risk alma davranışı üzerinde önemli bir etkisi vardı ve Orta Doğu'dan olan öğrenciler Avrupa ve Asya Grubu'ndaki öğrencilere göre daha yüksek risk alma davranışları göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Eveningness is often related to risk-taking behaviour, and inconsistency of time of day and chronotype might increase risk-taking behaviours. Risk-taking behaviour might increase in the morning for evening types while it might increase in the afternoon for morning types. In the current study, I tested the influence of circadian rhythm measured by the MorningnessEveningness Questionnaire(MEQ) (24 morning-type questions versus 29 evening-type questions and time of day (9 a.m – 11 a.m for morning time; 1 p.m- 6 p.m afternoon time) on risk-taking behaviour measured by Balloon Analogue Risk Task( BART). Ten morning type were assessed in the morning and 14-morning type in the afternoon whereas 13 evening type in the morning and 16 evening type were assessed in the afternoon. The remainder of the participants were the intermediate type. There were insufficient morning people (especially in the afternoon measurements) among university students. 6 of intermediate people to afternoon group and 1 of them was added morning group. ANOVA was run, and results showed that there were not significant effects of chronotype, time of day, age, gender on risk-taking behaviour. Interestingly, there were a significant effect of the country on risk-taking behaviour, and Middle East people had higher risk-taking behaviour than the European group and Asian Group.