Akciğer kanseri tanısıyla sleeve veya konvansiyonel lobektomi uygulanan olguların karşılaştırılması: Propensity skor
The surgical outcome of standard lobectomy versus sleeve lobectomy in patients with lung cancer: Propensity score matching
  1. Tez No: 652438
  2. Yazar: MELİKE GÜLER ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARA, PROF. DR. MUSTAFA ERELEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Sleeve lobektomi akciğerde merkezi yerleşimli tümörlerde parankim koruyucu bir cerrahi prosedürdür. Bu çalışmamızda küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeni ile kliniğimizde konvansiyonel veya sleeve lobektomi uygulanmış hastalarımızın genel özellikler, postoperatif sonuçlar, sağkalımlar ve prognostik faktörler açısından karşılaştırılması amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Ocak 2002 ve Ocak 2020 tarihleri arasında kliniğimizde patolojisi skuamöz hücreli karsinom ve adenokarsinom tanıları alan 196 sleeve lobektomi ve 280 konvansiyonel (standart) lobektomi uygulanan toplam 476 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaş ortalaması 60.5 ± 9.2 iken 392 (% 82.4) erkek ve 84 (% 17.6) kadın hasta idi. Konvansiyonel lobektomi (KL) uygulanan olgularda 169 (% 60.4) hastaya sağ taraf cerrahisi yapılırken sleeve lobektomilerde (SL) 134 (% 68.4) hastaya sağ taraf cerrahisi yapıldı. KL grubunda 187 (% 66.8) hasta N0, 63 (% 22.5) N1 ve 30 (% 10.7) hasta N2 durumunda idi. SL grubunda ise 100 (% 51) hasta N0, 78 (% 39.8) N1 ve 18 (% 9.2) hasta N2 idi. Bu iki ayrı cerrahi teknik uygulanan hastalar; demografik özellikler, morbidite, mortalite, sağkalım ve evreleme açısından karşılaştırmalı analizi ve propensity skor eşleştirilmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sleeve lobectomy is a parenchyma-sparing surgical procedure for tumors located centrally in the lung. In this study, we aimed to compare our patients who underwent conventional or sleeve lobectomy in our clinic for non-small cell lung cancer in terms of general characteristics, postoperative outcomes, survival and prognostic factors. Patients and Methods: A total of 476 patients who underwent 196 sleeve lobectomy and 280 conventional (standard) lobectomy between January 2002 and January 2020, whose pathologies were diagnosed with squamous cell carcinoma and adenocarcinoma, were retrospectively analyzed. The mean age of the patients was 60.5 ± 9.2, while there were 392 (82.4 %) male and 84 (17.6 %) female patients. Right-sided surgery was performed in 169 (60.4 %) patients in patients who underwent conventional lobectomy (CL), while right-sided surgery was performed in 134 (68.4 %) patients who underwent sleeve lobectomy (SL). In the CL group, 187 (66.8 %) patients were N0, 63 (22.5 %) were N1 and 30 (10.7 %) patients were N2. In the SL group, 100 (51 %) patients were N0, 78 (39.8 %) were N1 and 18 (9.2 %) were N2. Patients who underwent these two different surgical techniques; comparative analysis and propensity score matching were performed in terms of demographic characteristics, morbidity, mortality, staging and survival.