Ordu ilinde üretilen bazı bal örneklerinin ağır metal düzeylerinin araştırılması
Investigation of heavy metal levels of some honey samples produced in Ordu.
  1. Tez No: 985854
  2. Yazar: SALİHA GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Ordu ilinin sekiz farklı ilçesinden (Ulubey, Gölköy, Gürgentepe, Perşembe, Kabataş, Ünye, Gülyalı ve Çatalpınar) 2023 yılında toplanan 24 adet bal örneğinin arsenik (As), kurşun (Pb), kadmiyum (Cd), nikel (Ni), çinko (Zn), selenyum (Se), krom (Cr), bakır (Cu), demir (Fe) ve mangan (Mn) gibi ağır metallerin derişimleri ICP-MS yöntemiyle ölçülmüştür. Bal örneklerinin ayrıca nem oranı, pH, serbest asitlik, kül miktarı, elektriksel iletkenlik ve renk gibi temel fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Fiziksel ve kimyasal özelliklerinin genel olarak standartlara uygun olduğu belirlenen bal örneklerinde Cr derişimi 359.0 ile 1052.1 ppb, Mn derişimi 65.5 ile 7739.6 ppb, Fe derişimi 0.0 ile 83473.9 ppb, Ni derişimi 163.6 ile 16949.5 ppb, Cu derişimi 87.5 ile 4183 ppb, Zn derişimi 0.0 ile 20481.5 ppb, As derişimi 0.0 ile 29.4 ppb, Cd derişimi 0.0 ile 2.6 ppb, Pb derişimi 17.6 ile 427.8 ppb arasında gözlenmiş, Se elementi ise tespit edilememiştir. Elde edilen sonuçlar, balın doğal bir gıda olarak çevresel kirleticilerle kontamine olabileceğini göstermektedir. Ayrıca balın kalite parametreleri, bölgesel flora ve çevresel koşullarla ilişkili olarak değerlendirilmiştir. Toplanan balların ağır metal içeriğinin ulusal ve uluslararası standartlarla belirlenen bazı gıdalarda izin verilen maksimum ağır metal limitleri ile karşılaştırıldığında, genel olarak uygun olduğu ancak tamamen ağır metalden yoksun olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concentrations of heavy metals such as arsenic (As), lead (Pb), cadmium (Cd), nickel (Ni), zinc (Zn), selenium (Se), chromium (Cr), copper (Cu), iron (Fe), and manganese (Mn) were measured using the ICP-MS method in 24 honey samples collected in 2023 from eight different districts of Ordu Province (Ulubey, Gölköy, Gürgentepe, Perşembe, Kabataş, Ünye, Gülyalı, and Çatalpınar). Additionally, basic physical and chemical properties of the honey samples including moisture content, pH, free acidity, ash content, electrical conductivity, and color were also determined. The physical and chemical characteristics of the honey samples were generally found to be in compliance with established standards. The concentration ranges observed were as follows: Cr (359.0–1052.1 ppb), Mn (65.5–7739.6 ppb), Fe (0.0 83473.9 ppb), Ni (163.6–16949.5 ppb), Cu (87.5–4183 ppb), Zn (0.0–20481.5 ppb), As (0.0–29.4 ppb), Cd (0.0–2.6 ppb), and Pb (17.6–427.8 ppb). Selenium (Se) was not detected in any of the samples. The results indicate that honey, as a natural food product, may be contaminated with environmental pollutants. In addition, the quality parameters of honey were evaluated in relation to regional flora and environmental conditions. When compared to the maximum allowable heavy metal limits set by national and international standards for certain foodstuffs, the heavy metal content of the collected honey samples was generally within acceptable limits, although not completely free of heavy metals.