Normal işitmeye sahip tinnituslu bireylerde masseter vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyellerin incelenmesi
Investigation of masseter vestibular evoked myogenic potentials in individuals with normal- hearing and tinnitus
- Tez No: 985871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ALLUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Tinnitus hem periferik hem de santral işitsel yolları etkileyen, işitsel sistemin ötesi-ne uzanan nörofizyolojik mekanizmalarla ilişkili karmaşık bir semptomdur. Literatürde tinnitusun santral sinir sistemi üzerindeki etkilerini inceleyen çok sayıda çalışma bulunma-sına rağmen, vestibüler refleks yanıtlarıyla ilişkisini değerlendiren araştırmalar oldukça sı-nırlıdır. Bu bağlamda, tinnitusun vestibülotrigeminal refleks yanıtları üzerindeki olası etki-lerini incelemek ve mVEMP (masseter kası üzerinden kaydedilen vestibüler uyarılmış mi-yojenik potansiyel) parametrelerinin tinnitusun nörofizyolojik değerlendirilmesinde kulla-nılabilirliğini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırma, deneysel karşılaştırmalı tasarımda yürütülmüştür. Çalışma toplamda 50 bireyle yürütülmüş olup, deney grubunu normal işitmeye sahip 25 tinnituslu birey, kontrol grubunu ise normal işitmeye sahip tinnitusu olmayan 25 birey oluşturmuştur. Deney gru-bunun yaş ortalaması 29,52 ± 5,23 yıl, kontrol grubunun 28,44 ± 2,99 yıl olup iki grubun yaş ortalaması arasında anlamlılık farklılık gözlenmemiştir (p0.05). Her iki grubun katı-lımcılarının %56'sı kadın, %44'ü erkek olup gruplar arasında cinsiyet açısından anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p0.05). Tüm katılımcılara otoskopik muayene, saf ses ve ko-nuşma odyometrisi, immitansmetrik ölçümler ve transient otoakustik emisyon testleri uy-gulanmıştır. Tinnituslu bireylerde tinnitus haritalama işlemi gerçekleştirilmiştir. Vestibüler refleks yanıtları mVEMP testi ile kaydedilmiştir. P1 ve N1 dalgalarının latans(ms) ve amplitüd (µV) değerleri analiz edilmiştir. Bulgular istatiksel olarak incelendiğinde, deney grubunun hem sağ hem sol kulakta P1, N1 dalga latanslarının kontrol grubuna göre daha uzun olduğu (sağ kulak: p<0.001; sol kulak: p<0.01) ve P1–N1 amplitüdlerinin daha yüksek olduğu (sağ kulak: p<0.001; sol kulak: p<0.01) saptanmıştır. Tinnitus yeri (sağ kulak, sol kulak, her iki kulak) değişkenine göre P1 ve N1 dalgalarına ait latans ve amplitüd değerleri değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (tüm p>0,05). Tek taraflı tinnitusu olan bireylerde tinnituslu kulakla tinnitusu olmayan kulak ait mVEMP verileri karşılaştırılmıştır. Sağ kulakta çınlaması olan bireylerde, sağ kulak N1 dalga latansı, sol kulak N1 dalga latansına göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuş olup (W-C=2,728; p=0,006), diğer tüm değişkenlerde ölçülen yanıtlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Çınlama yaşama süresi ile sağ kulak ait N1 dalga latansı arasında orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir pozitif ilişki bulunmuş olup (r=0,467; p=0,019), diğer tüm değişkenlerle çınlama süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Tinnitus Engellilik Anketi (TEA) puanı ile, sağ kulakta P1 dalga latansı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki (r=0,451; p=0,024), TEA puanı ile P1-N1 dalga amplitüdü arasında güçlü ve anlamlı pozitif ilişki saptanmıştır (r=0,601; p=0,002). TEA puanı ile sol kulak P1 ve N1 latansları arasında paralel bir artış eğilimi gözlenmiş olmakla birlikte bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır(p>0,05). Genel olarak bu sonuçlar tinnitus ile vestibüler yanıtlar arasındaki ilişkinin bireysel fizyolojik özellikler, tinnitusun algılanma düzeyi ve klinik profili gibi değişkenlere bağlı olarak farklılaşabileceğini göstermektedir. Bu çerçevede mVEMP, özellikle uygulama ko-laylığı ve boyun hareket kısıtlılığı olan bireylerde sağladığı avantajlar nedeniyle vestibüler değerlendirmede tamamlayıcı bir yöntem niteliği taşımaktadır. Bununla birlikte örneklem büyüklüğü ve katılımcı özellikleri bulguların genellenebilirliğini sınırlamaktadır. Tinnitu-sun özellikleri açısından farklı gruplarla yapılacak çalışmalar bu ilişkileri daha net ortaya koyacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is a complex symptom that affects both peripheral and central auditory pathways and involves neurophysiological mechanisms extending beyond the auditory system. Although numerous studies have examined the effects of tinnitus on the central nervous system, research investigating its association with vestibular reflex responses re-mains limited. In this context, the present study aimed to investigate the possible effects of tinnitus on vestibulotrigeminal reflex responses and to evaluate the usability of masseter vestibular evoked myogenic potentials (mVEMP) in the neurophysiological assessment of tinnitus. This study was conducted using an experimental comparative design. The study group consisted of 25 individuals with normal hearing thresholds who reported tinnitus, while the control group included 25 healthy participants with similar age and gender cha-racteristics, aged between 22 and 38 years. The mean age of the study group was 29.52 ± 5.23 years, and that of the control group was 28.44 ± 2.99 years, indicating that the gro-ups were similar in terms of age. Of all participants, 56% were female and 44% were ma-le. All participants underwent otoscopic examination, pure tone and speech audiometry, tympanometry, acoustic reflex, and transient otoacoustic emission tests. In the tinnitus group, tinnitus mapping procedures (pitch matching, loudness matching, masking thres-hold, and residual inhibition) were performed. Vestibular reflex responses were recorded through the mVEMP test, and P1 and N1 wave latencies and P1–N1 amplitude values were analyzed. The findings revealed that P1 (p = 0.032) and N1 (p = 0.041) latencies were signi-ficantly prolonged and P1–N1 amplitude values were significantly reduced in the tinnitus group compared to the control group (p < 0.05). Additionally, a positive correlation was observed between tinnitus duration and N1 latency (r = 0.41, p < 0.05), and a negative correlation between tinnitus severity and P1–N1 amplitude (r = −0.36, p < 0.05). No sig-nificant group-level differences were found in mVEMP parameters concerning tinnitus la-teralization (right, left, or bilateral); however, in participants with unilateral tinnitus, N1 la-tency was longer in the ear with perceived tinnitus. These results suggest that tinnitus may exert measurable effects on vestibulotrige-minal reflex pathways and may involve a neurophysiological component at the central le-vel. The findings indicate that mVEMP, a non-invasive and easily applicable test, can ser-ve as a complementary tool in the objective evaluation of tinnitus. Further studies with larger sample sizes and follow-up designs are needed to generalize