Sedanter kadınlarda reformer ve EMS çalışmalarının vücut kompozisyonu ve bazı biyomotorik özellikler üzerine etkisinin incelenmesi
The effects of reformer and EMS exercises on body composition and certain biyomotorik characteristics in sedentary women
- Tez No: 985877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Osmaniye ilinde yaşayan sedanter kadınlarda sekiz haftalık Elektriksel Kas Stimülasyonu (EMS) ve Reformer Pilates egzersizlerinin vücut kompozisyonu, kas kuvveti, esneklik ve denge değişkenleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışmanın örneklemini yaşları 18–35 arasında değişen toplam 30 sedanter kadın oluşturmuştur. Katılımcılar rastgele olarak üç gruba ayrılmıştır: EMS (n=10), Reformer (n=10) ve Kontrol (n=10). Katılımcıların vücut kompozisyonu verileri Tanita marka MC-580 model biyoelektrik empedans analiz cihazı ile elde edilmiştir. Ölçümlerde vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (BMI), yağ oranı, yağ kütlesi ve kas kütlesi değişkenleri değerlendirilmiştir. Kas kuvveti ölçümleri 1 Tekrar Maksimum (1RM) protokolüyle; esneklik, Otur-Uzan (Sit and Reach) denge ise Y-Balance ölçülmüştür. Uygulama süresince EMS grubuna haftada iki gün 20 dakikalık elektriksel stimülasyon egzersizleri, Reformer grubuna haftada iki gün 50 dakikalık Reformer Pilates antrenmanları uygulanmıştır. Kontrol grubu ise herhangi bir egzersiz programına katılmamıştır. Araştırma bulgularına göre her iki egzersiz türü de katılımcıların fiziksel performans parametrelerinde anlamlı gelişim sağlamıştır (p<0.05). Reformer grubunda vücut kompozisyonu parametrelerinde olumlu değişimler (BMI = –0.3 kg/m², yağ oranı = –0.8%) gözlenirken; EMS grubunda kas kuvveti, denge ve esneklik değerlerinde anlamlı artışlar (Kas Kuvveti ≈ +5.4 kg, Esneklik ≈ +6.1 cm, Denge ≈ +6.2 puan) saptanmıştır. Sonuç olarak, EMS egzersizleri kısa vadede kuvvet, denge ve esneklik gelişiminde etkili olurken; Reformer Pilates egzersizleri vücut kompozisyonunu düzenleme ve yağ oranını azaltma açısından daha avantajlı bulunmuştur. Bu sonuçlar, sedanter kadınların fiziksel uygunluk düzeylerinin geliştirilmesinde her iki yöntemin birbirini tamamlayıcı biçimde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to comparatively examine the effects of eight-week Electrical Muscle Stimulation (EMS) and Reformer Pilates exercises on body composition, muscle strength, flexibility, and balance variables in sedentary women living in Osmaniye. The research was conducted using a quasi-experimental design with pre and post- control groups. The study sample consisted of 30 sedentary women aged between 18 and 35. Participants were randomly assigned to three groups: EMS (n = 10), Reformer (n = 10), and Control (n = 10). Body composition measurements were obtained using a Tanita MC-580 bioelectrical impedance analyzer. Muscle strength was measured using the One-Repetition Maximum (1RM) flexibility was evaluated with the Sit-and-Reach tand balance was assessed with the Y-Balance During the intervention period, the EMS group performed 20-minute electrical stimulation sessions twice a week, while the Reformer group participated in 50-minute Reformer Pilates sessions twice a week. The control group did not engage in any exercise program. (p < 0.05). The EMS group showed increases in muscle strength, flexibility, and balance (Strength ≈ +5.4 kg, Flexibility ≈ +6.1 cm, Balance ≈ +6.2 points), whereas the Reformer group demonstrated more positive changes in body composition (BMI = –0.3 kg/m², Fat Percentage = –0.8%). In conclusion, EMS training was found to be effective in improving muscle strength, balance, and flexibility within a short period, while Reformer Pilates exercises were more advantageous in regulating body composition and reducing body fat percentage. These findings suggest that both methods can be used complementarily to enhance the physical fitness levels of sedentary women.