Koşullu tipte bazı hiperbolik fonksiyonlar ve özellikleri
Some conditional type hyperbolic functions and their properties
  1. Tez No: 985914
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT KÖME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın temelini oluşturan kavramsal çerçeveye yer verilmiştir. Ayrıca, konuya ilişkin kavramların tarihsel gelişimi, farklı disiplinlerdeki anlam çeşitliliği ve çalışmada nasıl bir bağlamda ele alındıkları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, çalışmanın amacı ve kapsamı ayrıntılı olarak ortaya konulmuş olup ilgili alandaki mevcut bilgi birikiminin değerlendirilmesi amacıyla kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmanın özgün katkılarını oluşturan koşullu hiperbolik sinüs ve kosinüs fonksiyonları ile bunların farklı bir formu olan hemen hemen koşullu hiperbolik sinüs fonksiyonu tanıtılmış ve bu fonksiyonlara dayalı olarak geliştirilen koşullu üç boyutlu spiral ve koşullu şofar yapıları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda ulaşılan sonuçlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter includes the conceptual framework that forms the basis of the study. In addition, the historical development of the concepts related to the subject, the variety of meanings in different disciplines, and the context in which they are addressed in the study are discussed. In the second chapter, the purpose and scope of the study are presented in detail, and a comprehensive literature review is conducted in order to evaluate the current knowledge in the relevant field. In the third chapter, the conditional hyperbolic sine and cosine functions, which constitute the original contributions of the study, and their different form, the quasi conditional hyperbolic sine function, are introduced, and the conditional three-dimensional spiral and conditional shofar structures developed based on these functions are examined. In the fourth chapter, the results and suggestions reached in line with the findings obtained in the study are presented.