Anestezi asistanlarının endotrakeal entübasyon performansları: Konvansiyonel laringoskopa karşı videolaringoskop
- Tez No: 985913
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN ARUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Videolaringoskopların (VL) endotrakeal entübasyonda artan kullanımı, özellikle eğitim sürecindeki hekimlerde güvenliği ve etkinliği artırma potansiyeli ile dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, zor havayolu beklenmeyen hastalarda Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda görev yapan araştırma görevlilerinin klasik direkt laringoskop , Storz D-Blade ve Sensorendo MAC-Blade videolaringoskop kullanarak gerçekleştirdikleri entübasyonların başarı, süre ve komplikasyon oranlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya, 2024 Haziran – 2025 Haziran tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Hastanesi ameliyathanelerinde entübasyon yapılan, zor havayolu beklenmeyen toplam 810 hasta dahil edilmiştir. Tüm uygulamalar randomize şekilde gerçekleştirilmiş olup, her bir araştırma görevlisi üç farklı laringoskop tipiyle eşit sayıda entübasyon yapmıştır. Hastaların demografik verileri, ASA skorları ve havayolu değerlendirme parametreleri kaydedilmiştir. Entübasyon süreleri, Cormack-Lehane skoru, Warters ve Intubation Difficulty Scale (IDS) skorları ile komplikasyonlar incelenmiştir. İstatistiksel analizler SPSS v25.0 kullanılarak yapılmış, p<0.05 anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Gruplar arasında ilk geçişte başarı oranı açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Ancak, videolaringoskop kullanılan gruplarda Cormack-Lehane skorlarının daha iyi olduğu gözlenmiştir. Konvansiyonel laringoskopide entübasyon süreleri daha kısa bulunurken, komplikasyon oranları videolaringoskoplara kıyasla daha yüksek olmuştur. Çalışma süresince toplam 10 komplikasyon kaydedilmiş; bunların 6'sı üst havayolu mukozasında travmaya bağlı olarak laringoskop bıçağı üzerinde gözlenen kanama, 1'i dental travma, 2'si aritmi ve 1'i desatürasyon olarak belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmamız, zor havayolu beklenmeyen hastalarda videolaringoskopların glottik görünümü iyileştirdiğini ve komplikasyon oranlarını azalttığını, ancak ilk geçişte başarı oranında konvansiyonel yöntemlere göre anlamlı bir üstünlük sağlamadığını göstermektedir. Konvansiyonel laringoskopi daha kısa süre avantajına sahip olsa da, videolaringoskopların sağladığı güvenlik ve komplikasyon azaltıcı etkiler, rutin kullanım için önemli bir gerekçe oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The increasing use of videolaryngoscopes (VL) in endotracheal intubation has drawn attention due to their potential to enhance safety and effectiveness, particularly among physicians in training. This study aimed to compare the success rates, duration, and complication rates of endotracheal intubations performed by anesthesiology residents on patients without anticipated difficult airways using conventional direct laryngoscopy (DL), Storz D-Blade®, and Sensorendo® MAC-Blade videolaryngoscopes. Methods: A total of 810 patients without anticipated difficult airways who underwent intubation in the operating rooms of Selçuk University Hospital between June 2024 and June 2025 were included. All procedures were performed randomly, and each resident performed an equal number of intubations with the three different laryngoscope types. Patient demographics, ASA scores, and airway evaluation parameters were recorded. Intubation times, Cormack-Lehane scores, Warters scores, and Intubation Difficulty Scale (IDS) scores as well as complications were analyzed. Statistical analyses were conducted using SPSS v25.0, with p<0.05 considered significant. Results: No significant difference was observed among the groups in terms of first-attempt success rates (p>0.05). However, groups using videolaryngoscopes showed better Cormack-Lehane scores. While conventional laryngoscopy was associated with shorter intubation times, complication rates were higher compared to videolaryngoscopes. During the study, a total of 10 complications were recorded: 6 blade-related bleeding, 1 dental trauma, 2 arrhythmias, and 1 desaturation. Conclusion: Our study demonstrated that videolaryngoscopes improve glottic visualization and reduce complication rates in patients without anticipated difficult airways, although they did not show a significant superiority over conventional methods in terms of first-attempt success. While conventional laryngoscopy offers the advantage of shorter intubation time, the safety and complication-reducing benefits of videolaryngoscopes provide a strong rationale for their routine use.