Adölesan sporcularda sağlıklı yaşam tarzı inancının başarı motivasyonuna etkisi
Investigation of organizational climate in graduate education and attitudes towards graduate education: The case of Trabzon University
  1. Tez No: 985920
  2. Yazar: MURAT ÖTEGEÇELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİRİS YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, adölesan sporcuların sağlıklı yaşam tarzı inançları ile başarı motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada ayrıca, cinsiyet, yaş, spor branşı, spor yapma süresi, aile eğitim düzeyi ve gelir durumu gibi demografik değişkenler açısından sağlıklı yaşam tarzı inançları ve başarı motivasyonu düzeylerinin nasıl farklılaştığı da incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki ortaokul ve lise düzeyinde öğrenim gören ve aktif olarak spor yapan adölesan sporcular oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 2023-2024 eğitim-öğretim yılında aktif olarak spor yapan 301 adölesan sporcudan oluşmaktadır. Çalışma, nicel araştırma yöntemi kapsamında ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Sağlıklı Yaşam Tarzı İnançları Ölçeği ve Başarı Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 istatistik programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda takım sporlarıyla uğraşan sporcuların başarı motivasyonu düzeylerinin bireysel sporculara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Uzun süre spor yapan sporcuların, kısa süre spor yapanlara göre daha yüksek başarı motivasyonu ve sağlıklı yaşam tarzı inançlarına sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca, çalışmayan sporcuların çalışan sporculara kıyasla başarı motivasyonu ve sağlıklı yaşam tarzı inançlarının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, katılımcıların sağlıklı yaşam tarzı inançlarının artması ile başarı motivasyonlarının da anlamlı bir şekilde arttığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarının sporcuların başarıya ulaşma motivasyonlarını artırabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The The aim of this study is to examine the relationship between healthy lifestyle beliefs and achievement motivation in adolescent athletes. Additionally, the study investigates how factors such as gender, age, sports discipline, duration of sports participation, parental education level, and income level affect the levels of healthy lifestyle beliefs and achievement motivation. The population of the study consists of middle and high school students in Turkey who actively participate in sports. The sample includes 301 adolescent athletes who were actively involved in sports during the 2023-2024 academic year. The study was conducted using the relational survey model within the scope of quantitative research methods. Personal Information Form, Healthy Lifestyle Beliefs Scale, and Achievement Motivation Scale were used to collect the data. The data were analyzed using the SPSS 25.0 statistical program. The analyses revealed that athletes participating in team sports have higher achievement motivation levels compared to individual athletes. It was also found that athletes with longer sports participation experience have higher achievement motivation and healthy lifestyle beliefs compared to those with shorter experience. Moreover, athletes who were not employed had higher achievement motivation and healthy lifestyle beliefs compared to those who were employed. In conclusion, the results indicate a significant positive correlation between healthy lifestyle beliefs and achievement motivation. These findings suggest that healthy lifestyle habits can enhance athletes' motivation to achieve success.