Aile hekimlerinde defansif tıp tutumunu etkileyen faktörler: Samsun ilinde kesitsel bir çalışma
Factors associated with defensive medicine attitudes among family physicians: A cross-sectional study in samsun
  1. Tez No: 985999
  2. Yazar: ŞEYMA NUR UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Samsun ilinde görev yapan aile hekimlerinde defansif tıp tutumunu etkileyen faktörleri belirlemek; malpraktis korkusu ile tükenmişlik düzeylerinin defansif tıp tutumu üzerindeki etkisini ve aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Kesitsel tipte tasarlanan araştırma, Samsun ilinde görev yapan 259 aile hekimi üzerinde yürütülmüştür. Veriler yüz yüze uygulanan anket yöntemiyle toplanmıştır. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerin yanı sıra Malpraktis Korku Ölçeği, Defansif Tıp Uygulamaları Tutum Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği uygulanmıştır. İstatistiksel değerlendirmede lojistik regresyon analizi ve malpraktis korkusu ile defansif tutum arasındaki dolaylı ilişkilerin incelenmesinde ardışık aracılık modeli (Hayes PROCESS Model 6) kullanılmıştır. Bulgular: Lojistik regresyon analizine göre uzman aile hekimleri, pratisyen hekimlere kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek defansif tutum sergilemektedir (OR=5,2; p=0,005). Görev sırasında şiddete maruz kalma ve yakın çevrede malpraktis davası deneyimi defansif tutum ile ilişkili bulunmuştur (p<0,05). Malpraktis korkusu ile defansif tutum arasında güçlü bir pozitif ilişki saptanmış; yüksek korku düzeyinin defansif tıp uygulama olasılığını belirgin şekilde artırdığı görülmüştür (p<0,001). Tükenmişliğin duygusal tükenme ve duyarsızlaşma alt boyutları defansif tutumla anlamlı ilişkiliyken, kişisel başarı ile anlamlı ilişki saptanmamıştır. Yol analizi, malpraktis korkusunun defansif tutumu hem doğrudan hem de tükenmişlik üzerinden dolaylı olarak etkilediğini göstermiştir. Sonuç: Bulgular, aile hekimlerinde defansif tıp tutumunun en güçlü belirleyicisinin malpraktis korkusu olduğunu; tükenmişliğin ise bu korku ile defansif tutum arasındaki ilişkide önemli bir aracı rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the factors influencing defensive medicine attitudes among family physicians working in Samsun and to examine the relationship between malpractice fear, burnout levels, and defensive medicine attitudes. Methods: This cross-sectional study was conducted with 259 family physicians in Samsun. Data were collected through face-to-face surveys. In addition to sociodemographic and professional characteristics, the Malpractice Fear Scale, the Defensive Medicine Practices Attitude Scale, and the Maslach Burnout Inventory were administered. Logistic regression analysis was used to identify factors associated with defensive attitudes, and a serial mediation model (Hayes PROCESS Model 6) was employed to examine the indirect relationships between malpractice fear and defensive attitudes. Results: According to the logistic regression analysis, family medicine specialists were significantly more likely to exhibit defensive attitudes compared to general practitioners (OR=5.2; p=0.005). Exposure to workplace violence and experiencing a malpractice lawsuit in one's immediate social environment were significantly associated with defensive attitudes (p<0.05). A strong positive correlation was found between fear of malpractice and defensive attitudes; physicians with high fear levels showed a significantly increased likelihood of practicing defensive medicine (p<0.001). While emotional exhaustion and depersonalization were significantly associated with defensive attitudes, no significant relationship was found with personal accomplishment. Path analysis demonstrated that malpractice fear influenced defensive attitudes both directly and indirectly through emotional exhaustion and depersonalization. Conclusion: The findings indicate that the strongest predictor of defensive medicine attitudes among family physicians is the fear of malpractice. Furthermore, burnout, particularly through emotional exhaustion and depersonalization, plays a significant mediating role in the relationship between malpractice fear and defensive attitudes.