Web sayfa tasarımında görsel bildirişim sistemlerinin işlevsel açıdan incelenmesi İnönü Üniversitesi için web sayfası tasarımı
The Research for functionality in visual communication systems in web page desing/creating a web page for Inonu University
  1. Tez No: 98604
  2. Yazar: SERPİL KAPTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HASİP PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET WWW, tasarım dünyasına girmiş yeni bir iletişim ortamıdır. Diğer tasarım ürünleri için geçerli olan görsel değerler ve tasarım prensipleri WWW ekran tasarımı için de geçerlidir. Tasarım kuralları çerçevesinde düzenlenmiş web siteleri sayesinde iletişim daha estetik ve işlevsel olmaktadır. Web tasarımında birinci işlev iletişimi sağlamaktır. Görsel elemanların amacına uygun kullanımı iletişimin gerçekleşmesinde önemli rol oynar. Görsel iletişim, açık ve kolay bir iletişim yoludur. Bu nedenle, web sitelerinde bildirişimi sağlamak görsel değerlerin biçim ve içerik birlikteliğini oluşturabilmekle mümkündür. Wold Wide Web'de görsel tasarım elemanlarının içerik düzenlemesinin yarusıra anlamsal bütünlüğünü de sağlamalıdır. Web site tasarımında da her gösterge bir anlam ifade eder. 8u anlamın yüklendiği görsel tasarım elemanları bilginin etkisini ve kalıcılığını arttırmaktadır. WWW bilgi iletmenin yanısıra, kurumların ve bireylerin tanıtım faaliyetlerini hedef kitleye aktarmada önemli bir iletişim aracıdır. "Web Sayfa Tasarımında Görsel Bildirişim Sistemlerinin îşlevsel Açıdan İncelenmesi*' konusunda yapılan araştırmalar WWW de tasarım sorunlarının bilinmesini ve doğru öneriler üretilebilmesini sağlayarak iletişimin verimliliğini arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WWW is a new communication ambience that has participated in design world. Design rules that are valid for other graphic design products are also valid for the WWW screen design. By means of web sites that are arranged with design rules, the communication is being more aesthetic and functional. The first function in web design is to provide the communication. The appropriate use of visual elements plays an important role at realizing the communication. Visual communication is a definite and an easy communication way. For this reason, to provide processing in web sites is possible by constituting form and content unity. Beside the arrangement of contents of visual design elements, its semantic integrity must also be provided. In web site design every indicator conveys a meaning. Visual design elements imported by this meaning increases the effect and permanence of the information. Beside the transmitting information, WWW is an important communication way in transferring the activities of corporations and individuals to the target mass. In the web page design; the researches about investigating visual processing systems by its functionality will provide us to know the design problems and product proper suggestions. And this will increase the productivity of the communication. The WWW has become an crital tool for conveying knowledge and activities to target groups quickly, efficiently, and world-wide.lt has also become a major vehicle for marketing one's products.