A Linguistic study of Turkish personal names: Micro and macro perspectives
Türkçedeki kişi adları üzerine dilbilimsel bir inceleme: Dar ve geniş perspektifler
- Tez No: 98605
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRAY KÖNİG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de kişilerin adlandırımını ve kişi adlarını farklı bakış açılarından incelemektir. Türkçe'nin adlandırma sisteminin bir tanımını ortaya koymaya çalıştık. Türkçe'deki kişi adlarının yapısal görüntüleri, diğer bir deyişle sözdizimsel ve biçimbilimsel özellikleri, kökenleri, adlarda cinsiyet ayrımı, kökenlerine göre adların tarihsel dönemlere dağılımı, ve ebeveynlerin eğitim düzeyiyle ad verme arasındaki ilişki adların kökeni, adlandırma nedenleri ve ad koyanlar açısından incelendi. Birinci bölümde, toplumda ad vermenin önemi ve işlevleri, dilbilimde adbilimin yeri, adbilimdeki bazı terimler, ve ad dağarcığı kavramlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde hem Avrupa ve Amerika' daki, hem de Türkiye'deki adbilim çalışmaları konu edilmiştir. Üçüncü bölümde, yöntemsel yaklaşımımız açıklanmıştır. Deneklerin seçimi ve yöntem açıklanmış, araştırma soruları ve çalışmanın amacı tanımlanmıştır. Ayrıca, çalışmanın kısıtlılıklarından da bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, veriler üç bölümde incelenmiştir. Türkçe'nin ad dağarcığının genel bir tanımı, kökenlerine göre adların yapısal özellikleri, ve ebeveynlerin eğitim seviyeleri ile adlandırma davranışları araştırılmıştır. Beşinci bölümde, araştırma sorularının cevaplan verilmiş, ve diğer bulgular özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study has been to analyse personal naming phenomenon in Turkey from different perspectives. We tried to make a characterisation of the personal naming system of Turkish. Structural features of personal names in Turkish, i.e. their syntactic and morphological properties, their origins, the distinction of gender, the distribution of names in historical periods according to their origins, the relationship between the educational background of parents and personal naming in terms of the origins of names, the motives in child naming and name-givers were analysed. In Chapter I, the significance and functions of personal naming in society, the place of onomastics in linguistics, some terms in onomastics, and the concept of name inventory were introduced. In Chapter II, personal name studies both in Europe and America, and Turkey were mentioned. In Chapter III, our technical approach was explained. The selection of the subjects, the method were introduced, the research questions and the purpose of the study were defined. Also the limitations of the study were mentioned. In Chapter IV, the data were analysed in three steps, revealing the general characteristics of the Turkish name inventory, the structural properties of names according to their origins, and educational background of parents and their naming behaviour. In Chapter V, the answers of the research questions were given, and the other findings were summarised.