Helenistik dönem kalıp yapımı kaselerin özgün seramik yüzeylerde yansımaları
Reflections of hellenistic moldmade bowls on unique ceramic sufaces
  1. Tez No: 986043
  2. Yazar: LUTFİYE SAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET SERDAR MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
Özet
Helenistik Dönemin önemli seramik formlarından biri olan Megara Kaseleri, ilk defa 1883 yılında Otto Benndorf tarafından tanımlanmıştır. Kalıpla yapılmış bu kaseler yarımküre biçimli, ayaksız, kulpsuz, dış yüzeylerde desen, figür ve kabartma süslemeler bulunan içki kaplarıdır. Megara kaseleri adı Otto Benndorf tarafından Yunanistan'ın Attika bölgesindeki antik kent Megara'da yapıldığı sanılarak verilmiştir. Arkeolog Susan Rotroff da“kalıp yapımı kase”adını kabul etmiş, kalıp işi metal kase benzerlerinin taklidi olarak yapılan bu kaseler Atina'da M.Ö. 1. yüzyılın ortalarına kadar varlığını sürdüğünü belirtmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde, Helenistik Dönem hakkında teorik ve görsel veriler toplanıp derlenmiş ve öz olarak tezde verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde Helenistik Dönem'de bulunan kalıp yapımı kaselerin buluntu merkezleri, üretim ve süsleme teknikleri, özellikleri ve türleri hakkında açıklamalar yapılmıştır. Bu açıklamalar ışığında Helenistik Dönem Megara kaselerinin dekoratif özelliklerinin diğer kaselere göre üstün ve standart biçimleri kıyaslamıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, seramik kase formu çalışan ulusal ve uluslararası sanatçıların eserlerine yer verilmiştir. Sanatçılardan seçilen örnek eserlerde kullandıkları üretim ve süsleme teknikleri hakkında kısa bilgiler ve görseller eşliğinde teknik ve estetik açıdan incelemeleri yapılmıştır. Son bölümde, uygulama çalışmalarına yer verilmiştir. Helenistik Dönem megara kaselerinden esinlenilerek yapılan bu çalışmalarda tasarım, üretim ve dekorlama süreçleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu bölümde öncelikle uygulama çalışmalarının araştırma ve tasarımdan oluşan hazırlık aşaması hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra, uygulamalarda kullanılan şekillendirme, dekorlama, ilk pişirim, sırlama ve pişirim yöntemleri anlatılmıştır. Son bölümde tez kapsamında üretilen kase çalışmalarda kullanılan üretim, dekor ve sırlama teknikleri, pişirim değerleri estetik ve plastik sanat analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, bu araştırma kapsamında, Helenistik Dönem megara kaselerinden esinlenilerek, farklı dekor ve pişirim teknikleriyle üretilen kase çalışmalarının, çağdaş seramik sanatına önemli bilgi ve kaynak sağlaması açısından katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Megarian bowls one of the most important ceramic forms of Hellenistic Period were described by Otto Benndorf for the first time in 1883. This bowls are drinking cups which made from moulds with hemisphere-shape, footless, handless and their on outer surface they have relief decorations, patterns and figures. Name of the“Megarian Bowls”was given by Otto Bendorf assuming that they had been made in Magara ancient city of Attica Region in Greece. Archaeologist Suzan Rotroff also has accepted“moulded bowl”name and these bowls are made in imitation of metal bowls continue to exist until the middle of the first century BC. In the first part of the study visual and theoretical data about Hellenistic Period collected and compiled then have been submitted as summary for thesis. In the light of these statements decorative features of Hellenistic Period Megarian Bowls were compared to standard and superior formats of other bowls. The third part of the study has been given to the works of national and international artist's studies. Production and decoration techniques are used in sample works which selected from the artists. Sample works selected from artists analyzed with technical and aesthetic perspectives by using short information, visual materials taking consideration their production and ornament technics. In the last section is given to applied works. Inspired by Hellenistic Megarian bowls in this study design, manufacturing and decorating processes are discussed in detail. This section primarily consists of research and design of practical work has been given about the preparation phase. Then, the applications used in the forming, decorating, first firing, glazing and firing methods are described. In the last section used in the production of thesis work produced under the bowl, decor and glazing techniques, firing analyzed values are cosmetic and plastic arts. As a result, the scope of this study, different decor inspired by Hellenistic Megarian bowls and bowls produced by firing technique works, to contemporary ceramic art in terms of providing important information and resources is expected to contribute.